Postoji nekoliko trikova koji mogu da vam obezbede i hladan stan i umerene račune, a evo nekih koje ljudi najčešće koriste.
Izaberite najvišu moguću temperaturu
Photo: shutterstock
Većina nas, kada se po vrućini dočepa daljinskog za klimu, poleti da temperaturu snizi do maksimuma. Međutim, to je pogrešan potez, kako za organizam tako i za novčanik.
Temperaturna razlika, u zdravstvenom pogledu, ne bi trebalo da iznosi više od osam stepeni. A što se finansija tiče, idealna temperatura je 25,5 stepeni.
Svaki stepen ispod toga troši dodatnih 8 odsto struje, a imajmo u vidu da je 25 stepeni zaista sasvim razumna temperatura, nakon koje nećemo doživeti temperaturni šok kada izađemo napolje.
Hladite samo jednu sobu
Photo: shutterstock
Ovo već zavisi od rasporeda vaših prostorija, ali generalno vam je isplativije da imate jednu prostoriju rashlađenu do maksimuma nego celu kuću ili stan mlake temperature.
Čistite klimu
Photo: shutterstock
Svake sezone govorimo o opasnostima koje vrebaju iz prljavih filtera. A prljavi filteri štete i novčaniku - ukoliko jedanput godišnje ne očistite klima-uređaj, trošiće više električne energije, a ujedno će biti i rasadnik bakterija u prostoriji.
Pored toga, neočišćenoj klimi kompresor radi pod opterećenjem, pa joj se smanjuje radni vek zbog otežane cirkulacije vazduha.
Držite spoljnu jedinicu u hladu
Photo: shutterstock
Ako prebacite spoljnu jedinicu u hlad, povećaćete efikasnost klime za čak 10 odsto, što uopšte nije zanemarljivo.