4 zlatna pravila za kupovinu tokom koronavirusa

4 zlatna pravila za kupovinu tokom koronavirusa

Jedna od krucijalnih stvari je da u kupovinu idete sa spiskom. Ovo su 4 zlatna pravila za kupovinu tokom koronavirusa.


Foto: Shutterstock



Ne gomilajte zalihe, jer time možete nenamerno napraviti dodatne probleme u situaciji koja je već ozbiljna, zbog širenja korona virusa, poručila je Murisa Marić, izvršna direktorka Udruženja “DON”, koje se bavi zaštitom prava potrošača.


Ona ističe da svaki građanim mora u ovakvoj situaciji biti krajnje odgovoran, kako bi se sprečila panika i stvaranje nestašica.


– Prekomernom i nepotrebnom kupovinom može se izazvati nestašica i podstaći rast cena, što bi dodatno komplikovalo situaciju. Dakle, treba biti dgovoran u svemu, pa i u kupovini – savetuje Marićeva.



Ona je pozdravila najavu da će Vlada RS ograničiti marže na lekove i životne namirnice.


Međutim, dodaje da nije loše imati neke namirnice i potrepštine u kući, ali ne čitave kontigente, nego količine koje su dovoljne za nekoliko dana, jer se može desiti da zbog skraćenog radnog vremena trgovina ili nekog drugog razloga ne obavite kupovinu.


Foto: Shutterstock


Osim toga, dodaje ona, kupovinom za par dana unapred mogu se smanjiti gužve u prodavnicama i prorediti broj izlazaka i socijalnih kontakata.


– Nije zgoreg imati nekoliko rezervnih pakovanja lotos maramica, toalet papira, dve, tri litre ulja, po dva, tri pakovanja riže, testenine, malu zalihu pasulja i par konzervi. U kućnoj apoteci je uvek, a pogotovo u ovakvoj situaciji, dobro imati lekove za snižavanje temperature i vitamine – kaže Marićeva.



Aktivisti iz udruženja za zašitu potrošača preporučuju da se i u ovoj situaciji treba pridržavati pravila odgovorne kupovine i podsećaju na neka od njih:


Ne idite u kupovinu bez spiska


– Pogotovo u kriznim situacijama ljudi su skloni da kupuju i što im treba i što im ne treba.


Pazite na rokove trajanja


– Ne vredi unapred kupovati robu koja je kvarljiva. To je uzaludno bacanje novca i dodatni rizik po zdravlje.


Odgovorno upravljajte kućnim budžetom


– Prvo treba platiti račune. Ako preskočite jedan mesec, kasnije ćete imati još veći problem.



Čuvajte novac


– Preporučuje se da svaka porodica ima zalihu u novcu u iznosu od najmanje dve plate, mada je to većini teško dostižno. Ipak, ne smete dozvoliti da zbog kupovine zaliha ostanete bez dinara u džepu.

Затворено за коментаре.