Ljudi koji ne mogu da podnesu svoje šefove uopšte nisu retki, a u tim situacijama je jako teško oceniti da li je šef zaista nesposoban ili je to subjektivni osećaj izazvan opštim odnosom sa nadređenim.
Foto: Shutterstock
Ipak, ako se vaš šef uklapa u ova četiri opisa, ne grešite u svojoj oceni.
Pozvao vas je i tražio jedno, a onda je kada ste završili tražio potpuno drugu stvar? Ove situacije su normalne i naravno da ih ne treba tumačiti kao izraz nesposobnosti, ukoliko se dešavaju s vremena na vreme.
Međutim, ako je ovo epilog većine vaših radnih zadataka, može biti ozbiljan pokazatelj nesigurnosti vašeg nadređenog što nikako nije dominantna odlika sposobnih ljudi.
Koliko god da se trudite da objasnite, vaš nadređeni jednostavno ne shvata šta je poenta, a onda kada ste sigurni da je napokon informacija obrađena, postavi pitanje na osnovu kog ste sigurni da nije shvaćena nijedna reč.
Dobar nadređeni je siguran u sebe i svoje sposobnosti i ponosan je na članove tima koji vodi. Dobar nadređeni se ne plaši da ispada manje pametan, sposoban ili dostojan svoje funkcije ukoliko neko iz tima uradi nešto bolje.
Naprotiv, dobar nadređeni je tada ponosan, a onaj koji pokušava da slavu pripiše sebi ili umanji uspeh svog podređenog je najčešće nesposoban.
Da bi šef bio dobar, mora posedovati liderske veštine i biti pokretačka snaga svog tima.
Ukoliko je vaš šef sklon kritikama, galami, ružnim komentarima, a nedostaju predlozi za unapređenje rada i boljeg obavljanja zadataka koje od vas traži, verovatno i ne ume drugačije, što ga s obzirom na poziciju na kojoj se nalazi čini prilično nepsosobnim.