5 mitova o spavanju - ima ih mnogo, a ovi su najzastupljeniji

5 mitova o spavanju – ima ih mnogo, a ovi su najzastupljeniji

Za čuvenu legendu da tokom godine u snu pojedemo osam paukova su čuli verovatno svi, ali to nije jedini mit koji se vezuje za spavanje. Ovo su 5 mitova o spavanju!

Foto: Pexels

Svako od nas spavajući provede oko jedne trećine života. Ovaj proces nam omogućava da napunimo baterije, izuzetno je važan za zdravu regulaciju lučenja hormona, pa i za mentalno zdravlje.

Međutim, oko spavanja se već decenijama množe svakakvi mitovi, koji često nemaju niti jedne dodirne tačke sa realnošću. O nekima od njih smo pisali i ranije, ali budući da ih ima mnogo, došlo je vreme da podelimo još pet.

5 mitova o spavanju

1. Tinejdžerima je potrebno najviše sna

Preporuka stručnjaka je da tinejdžeri uzrasta između 13 i 17 godina imaju od 8 do 10 sati sna, a da oni između 18 i 19 godina spavaju od 7 do 9 sati, prenosi Gardijan.

"Tokom puberteta proizvodnja melatonina je na svom piku kasnije nego tokom odrastanja, pa je i biološki tako "podešeno" da tinejdžeri idu na spavanje kasnije i kasnije se bude", objašnjava Lindzi Brauning, ekspert za spavanje.

2. U snu uvek izgovaramo istinu

Pričanje u snu je česta pojava tokom adolescencije. Često je ona prouzrokovana povišenim stresom ili pojačanom konzumacijom kafe ili alkohola pred spavanje.

"Polovina stvari izgovorenih u snu su nerazgovetne, ali kada je reč o jasnim rečima, najčešće izgovorena je "ne". Baš kao što ni snovi nisu uvek istiniti, tako nije ni ono što se tokom spavanja izgovara uvek tačno", navodi Brauning.

3. Tokom vikenda i na odmoru se bolje spava

Delimično je istina da se bolje spava tokom vikenda ili kada smo na odmoru, ali to je samo subjektivni osećaj: opušteniji smo jer ne idemo na posao, jer nas ne pritiskaju obaveze i jer imamo vremena za sebe.

Međutim, organizmu ovakvo "ispadanje" iz rutine baš i ne prija. Naprotiv, mogu se javiti problemi sa želucem, razviti upalni procesi i potpuno poremetiti srčani ritam.

4. Spavanjem na stomaku podstičemo proces varenja

"Položaj u kome spavamo nije direktno povezan sa varenjem jer je taj proces uslovljen enzimima", objašnjava nutricionista Rajanon Lambert.

Štaviše, spavanje na stomaku može negativno uticati da proces digestije budući da je tako pritisak na stomak veći, pa se mogu javiti i nadimanje i gorušica. Osim toga, spavanje na stomaku nije preporučljivo ni zbog pritiska na vratne pršljenove i ramena.

5. U svakom krevetu "stanuju" stenice

Ljudi često brkaju grinje i stenice. Grinje su mikroskopski organizmi koji mogu izazvati iritacije na koži i alergije, ali vas nikako neće ujesti. Sa druge strane, stenice su te koje su vidljive golim okom i koje grizu. One se najčešće "nastanjuju" u krevetima i tepisima u hotelima, a do naših domova dospevaju tako šte se uvuku u prtljag ili odeću.

Izvor: Magazin Novosti

Zatvoreno za komentare.