5 saveta UNICEF-a kako da brinete o bebama noću

5 saveta UNICEF-a kako da brinete o bebama noću

Novorođenim bebama je potrebna konstantna briga, 24 sata na dan, sedam dana u nedelji. Kako biste preživeli ovo iscrpljujuće poglavlje svog roditeljskog putovanja, pročitajte neke korisne savete za brigu o novorođenim bebama noću, prema preporukama UNICEF-a.

 Foto: Shutterstock

1. Beba treba da spava s roditeljima u sobi prvih šest meseci

Očekujte da se nećete previše naspavati kad dođete s bebom kući iz porodilišta. Novorođene bebe se često bude i traže hranu, danju i noću. Tokom noći, roditelji najčešće bebu hrane od jednog do tri puta. Na početku će vam trebati vremena da se naviknete, ali postoje neki načini koji će vam pomoći da se brže priviknete.

 Foto: Shutterstock

UNICEF savetuje da bebin krevetac imate u svojoj spavaćoj sobi, barem prvih šest meseci. Na taj način ćete moći da reagujete na bebine potrebe brže. Cilj je da roditelji nauče da prepoznaju bebine zvuke pre nego što se pretvore u pravi plač, zbog kojeg je teže smiriti bebu. Takođe, na taj način smanjujete rizik od iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS).

2. Stavite bebu u krevetac kada je mirna, a ne kada je nervozna ili već spava

Staviti bebu na spavanje koja je još uvek budna - izazov je za svakog novog roditelja. Kako biste odlaske na spavanje učinili što "bezbolnijima", uspostavite rutinu. "Rutina će pomoći da smirite bebu i pomoći joj da brže zaspi", objašnjava dr Agnes Tirona-Remula i savetuje roditeljima da pokušaju s toplom kupkom, nežnom masažom i uspavankom ili pričom za laku noć. Najvažnije je da budete dosledni u onoj rutini koju upotrebljavate.

 Foto: Shutterstock

Nakon toga, bebi će se već početi zatvarati oči. Ključna stvar je da ne čekate da beba čvrsto zaspi u vašem naručju pre nego što je stavite u krevetac. "Time rizikujete ponovno buđenje deteta, a kada se probude, zadnje čega će se sećati je kako su bili opušteni u vašem naručju. Zbog toga će ponovo tražiti takvu situaciju kako bi ponovo zaspala i time 'upadate' u začarani krug", govori dr Tirona-Remula.

3. Naučite da prepoznate bebine rane znakove gladi

To će vam pomoći da smirite bebu brže tokom noći i na taj način ćete smanjiti vreme u kojem ste budni. Nekoliko očitih ranih znakova uključuju sisanje prsta, nemir i zvukove mrmljanja. Jednom kada ih primetite, možete pokušati hraniti bebu kako biste je smirili i ponovno uspavali.

 Foto: Shutterstock

Tokom hranjenja, pokušajte ne uznemiravati bebu previše, kako bi se lakše smirila. Neka svetlo u sobi bude prigušeno, smanjite zvukove, govorite tiho i izbegavajte igru s bebom. 

4. Učinite noćna hranjenja lakšima

Ako dojite, pokušajte naći najudobniji položaj od samog početka. Na taj način ćete noćna hranjenja učiniti jednostavnijima i moći ćete se odmoriti čak i dok ste budni. "Položaji u kojima ležite na boku savršeni su za hranjenja tokom noći", objašnjava dr Džejmi Isip-Kumpas, pedijatar i savetnica za dojenje. 

 Foto: Shutterstock

Ako hranite bebu na bočicu, budite organizovani. Ne možete unapred pripremiti formulu, ali možete imati pripremljenu mericu praha i pripremljenu vodu koju ćete zagrejati kada za to dođe vreme. Zapamtite, držite se preporuka svog lekara. "Nikad ne forsirajte svoju bebu da jede više nego što joj je potrebno, u nadi da će spavati duže. Time možete podstaći grčeve i dugoročno gledajući - dovesti do problema prekomerne težine", upozorava UNICEF.

5. Budite spremni na strategije smirivanja

Biće trenutaka kad će vaša beba biti nervozna čak i nakon hranjenja. Ako ste proverili moguće uzroke (poput prljave pelene), vrlo verovatno se radi o traženju načina da se opet oseća ugodno. Mamama koje doje savetuje se da ponovo pokušaju ponuditi mleko bebi uprkos tome što su upravo dojile.

 Foto: Shutterstock

"Bebe sisanje shvataju kao utehu, te nema straha od preteranog hranjenja dojene bebe", smatra UNICEF. Takođe možete probati ljuljati bebu, nežno je tapkati ili je nositi u naručju. Ovo može biti izvrsna prilika za zbližavanje za tate. 

Zatvoreno za komentare.