Da bi letovanje sa decom prijalo i deci i roditeljima, roditelji treba dobro da se pobrinu kako bi na putovanju i letovanju izbegli moguće opasnosti po zdravlje i bezbednost mališana.
Photo: shutterstock
S malom decom je bolje putovati danju nego noću, jer bilo kakve nepredviđene okolnosti po mraku, s mališanima mogu da budu problem. Najbolje je na put krenuti u ranim jutarnjim ili prepodnevnim satima, kada je čovek i najodmorniji. Neophodno je tokom vožnje praviti česte pauze, barem na svakih sat i po do dva. Obavezno poneti vodu i laganu, suvu hranu i po potrebi davati usput mališanu.
Photo: pexels
Bebe mlađe od šest meseci ne bi trebalo voditi na putovanja duža od dva sata. Zbog pritiska u ušima, tokom letenja avionom, one avionom ne bi trebalo ni da putuju. Sa ovako malom decom najbolje je putovati kolima. Pritom, treba voditi računa da, ako u kolima baš mora da se uključi klima, ona ne bi trebalo previše da rashlađuje niti da duva prema pozadi gde se nalazi dete.
Ukoliko roditelji znaju da dete ne podnosi putovanje, pola sata pre polaska na put treba da mu daju antiametik, lek koji će sprečiti eventualnu mučninu i povraćanje. Ovi lekovi će malo i uspavati dete i tako pomoći da lakše podnese putovanje.
Photo: shutterstock
Deca mlađa od godinu dana ne bi trebalo da se direktno izlažu suncu. Ovo bez obzira na preparate koji se reklamiraju kao pogodni za najmlađe, jer zbog velikih rupa na ozonskom omotaču ni preparati sa najjačim zaštitnim faktorom ne mogu sasvim da ih zaštite od štetnog dejstva sunčevog zračenja. Bebe treba izvoditi napolje rano ujutro, do osam, devet sati i uveče posle 19 sati.
Malo veću decu, predškolce i školarce, treba mazati preparatima sa visokim faktorom zaštite i oznakom 50+.