Kada govorimo o selidbi svi prvo pomislimo na pakovanje i transport. To je sasvim logično, jer su to poslovi koje prvo obavljamo. Ali, od prevelikog razmišljanja o tim prvim koracima često zaboravljamo onaj poslednji, proces raspakivanja.
Foto: Shutterstock
Nakon transporta nameštaja i stvari vi ste odradili veći deo posla, ali niste završili selidbu. Da bi selidba bila uspešno obavljena potrebno je adaptirati nov prostor i raspakovati sve pakete. Zato vam u ovom tekstu dajemo 5 saveta za efikasno raspakivanje nakon selidbe.
Pakovanje jeste najvažniji deo prilikom selidbe. Ako na pravilan način spakujete i obezbedite sve stvari i nameštaj moći ćete pakete lakše da spakujete u transportno vozilo i neće doći do oštećenja. A ujedno olakšaćete unošenje u novi dom i raspakivanje.
Za početak obezbedite dovoljno materijala za pakovanje. Pronađite kartonske kutije, selotejp trake, streč foliju i torbe.
Pakovanje sa decom je malo komplikovanije i potrebno je više planiranja. Zato ostavite pakovanje igračaka za kraj jer će vam sigurno trebati. Najbolje je da ih na kraju spakujete kada to deca ne vide jer će možda pomisliti da želite da ih bacite.
Razmišljajte već tokom pakovanja kako da sebi olakšate raspakivanje. Ovo su neki od saveta kako da to učinite.
Grupišite stvari koje pakujete u kutije, tako da pri raspakivanju njih postavljate na istom mestu. Nemojte mešati stvari iz različitih prostorija samo zato što u određenoj kutiji ima još slobodnog prostora, jer tako sebi pravite dupli posao. Na primer, ako imate radni sto, pronađite odgovarajuću kutiju i sve spakujte u nju.
Idealno bi bilo da svaku kutiju obeležite. Na njoj napišete šta se nalazi i u koju prostoriju je nosite. To će vam omogućiti da sledeći savet sprovedete jednostavnije.
Kada iz kombija unosite pakete u novi dom, rasporedićete ih odmah po prostorijama. S obzirom da su kutije obeležene i da znate šta se u njima nalazi, možete krenuti sa raspakivanjem paketa koji su vam odmah naophodni.
Svi bi voleli da istog dana raspakuju sve pakete i adaptiraju svoj novi dom u potpunosti, ali to u većini slučajeva nije moguće. Zato napravite plan, podelite proces raspakivanja u nekoliko faza i počnite sa prvom.
U zavisnosti od vremena i umora, prvog dana raspakujte stvari koje su vam potrebne odmah. Zatim, trebalo bi postaviti sav nameštaj na svoje novo mesto, jer zauzima previše prostora.
Ukoliko imate decu, savetujemo da ne krećete sa većim raspakivanjem istog dana. Već da prvi dan posvetite mališanima, da prošetaju i upoznaju okolinu. To će im skrenuti misli a i dodatno umoriti, tako da mogu mirno da spavaju.
Kao i kod pakovanja u kutije, tako i kod demontaže nameštaja bitno je da označite delove i sačuvate šrafove tako da znate gde se postavljaju. Ako imate uputstvo za montiranje, obavezno sačuvajte.
Pripremite alat, uputstvo za upotrebu ako imate ili fotografije koje ste napravili pre demontaže. Odvojte delove onako kako ste ih označili, da vam budu blizu delovi koje trebate sastaviti i počnite sa sastavljanjem nameštaja.
Prilikom montiranja budite pažljivi kako ne bi oštetili delove i naoružajte se strpljenjem, pogotovu ako imate veći broj nameštaja koje je potrebno sklopiti.
Selidba nije jednostavan proces, a da bi uspeli da je obavite uspešno, potrebna je dobra organizacija i planiranje. Za organizaciju i planiranje selidbe trebate imati neko iskustvo, ili bar smernice da nešto ne bi zaboravili.
U ovom tekstu dali smo vam najbitnije informacije tako da možete kreirati plan selidbe. Poznata izreka kaže “dobra organizacija je pola obavljenog posla”.
Ali ukoliko i dalje niste sigurni da li možete sve to sami ili uz pomoć prijatelja, nemate vremena da organizujete kompletnu selidbu, potražite stručnu pomoć.
Agencija za selidbe Moja Selidba iz Beograda može vam u tome pomoći. Uz pomoć novih vozila i iskusnih radnika pomoći će vam da prelazak u novi dom bukvalno ne osetite. Posetite njihov sajt “mojaselidba.com” i zatražite besplatnu procenu selidbe.