Da li zapravo živimo u prošlosti? Gde se nalazi najtačniji sat na svetu? Ovo su neke zanimljivosti o vremenu koje možda niste znali.
Foto: Shutterstock
Jedna od najčudnijih stvari je ta da svako od nas živi oko 80 milisekundi u prošlosti, jer ljudski mozak ne doživljava trenutne događaje do delića sekunde nakon što se dese!
Ovo su 5 zanimljivosti o vremenu koje verovatno do sad niste znali:
Naučnici mere vreme atomskim časovnicima. Najtačniji sat trenutno se nalazi u Nacionalnom institutu za standarde i tehnologiju, na Univerzitetu u Koloradu (SAD) u laboratoriji Juna Jea i na osnovu vibracija atoma cezijuma meri vreme. Čak i za 300 miliona godina, on neće gubiti ni jedan sekund.
Gravitacija utiče na tok vremena. Testovi Ajnštajnove teorije relativiteta pokazuju da što je posmatrač bliže izvoru gravitacije, kao što je Zemlja, vreme sporije teče. Sinhronizovanje atomskih časovnika na različitim nadmorskim visinama pokazuje, zapravo, različito vreme.
Prema neurologu Dejvidu Iglmanu, svako od nas živi oko 80 milisekundi u prošlosti. Naime, ljudski mozak ne doživljava trenutne događaje do delića sekunde nakon što se dese.
Vreme, onakvo kako ga danas doživljavamo, nije uvek postojalo. Prema Ajnštajnovoj teoriji relativiteta, između ostalog, vreme počinje Velikim praskom pre oko 13,7 milijardi godina.
Pošto su vreme i prostor povezani, nije moguće imati vreme bez kretanja. Veliki prasak tako je pokrenuo materiju iz jedne sićušne tačke, prenosi balkanvoice. Zamislite to ovako: baš kao što ne možete otići severnije od Severnog pola, ne možete meriti vreme pre Velikog praska.
Vreme na Zemlji se usporava. Zbog gravitacionog delovanja Meseca, sunčev dan se produžava za oko 1.4 milisekunde svakog veka, pošto se Zemljina rotacija usporava. Za oko 140 miliona godina, dan će trajati 25 sati.