6 najčešćih grešaka koje pravite kada pišete motivaciono pismo

6 najčešćih grešaka koje pravite kada pišete motivaciono pismo

Motivaciono pismo je zajedno sa vašim CV-jem vaše oružje u borbi za novo radno mesto. Dok je zadatak CV-ja da poslodavcu pregledno predstavite sve važne činjenice o sebi kao poželjnom kandidatu, u molbi morate objasniti kako ispunjavate kriterijume iz oglasa i istovremeno istaknuti svoje najzanimljivije karakteristike.

 Foto: Pixabay

Cilj molbe je da uveri poslodavca da poželi da vas pozove na razgovor za posao i lično upozna. Stoga je važno da u vašoj molbi ne pravite tipične greške koje vas mogu koštati ulaska u sledeći krug selekcije. Proverite stoga pravite li neku od sledećih šest najčešćih grešaka u motivacionom pismu.

1. Šaljete svim poslodavcima univerzalno motivaciono pismo

 Foto: Pixabay

Jedna od najčešćih grešaka je da mnogi imaju jedno univerzalno motivaciono pismo koju šalju svim poslodavcima. S obzirom da je opis radnog mesta u svakom oglasu drugačiji, a time i uslovi koje kandidat treba ispuniti, ne može postojati jedno univerzalno motivaciono pismo za sve poslodavce. 

Poslodavci brzo primete jeste li sastavili motivaciono pismo za njihov oglas ili šaljete svima jednu univerzalnu molbu. Slanjem univerzalne molbe poslodavcu dajete do znanja da niste spremni uložiti trud u pisanje motivacionog pisma, a time ujedno i da niste ozbiljno zainteresovani za određeno radno mesto.

2. Ispuštate informacije

 Foto: Pixabay

Mnogi u motivacionom pismu zaborave da navedu neke osnovne informacije. Minimum svakog dopisa, pa tako i molbe, jest da sadrži informacije o tome ko kome gde i kada šta piše. To znači:

Ko: ime i prezime, ulica i kućni broj, poštanski broj i grad

Kome: naziv preduzeća, ulica i broj, poštanski broj i grad

Gde i kada: mesto i datum

Šta: predmet – molba za radno mesto xy

Ukoliko ne navedete ove osnovne elemente, ostavićete dojam osobe koja je nepismena i površna.

3. Ne prikazujete kako ispunjavate kriterijume iz oglasa

 Foto: Shutterstock

Kada pišete molbu, vaš zadatak je da prikažete poslodavcu na koji ste način kandidat koji ispunjava najvažnije kriterijume iz oglasa na koji se javljate. Stoga je važno da prilikom pisanja molbe uzmete oglas i utvrdite koji su najvažniji uslovi koje kao kandidat treba da ispunite i da potom u svojoj molbi opišite na koji ih način vi ispunjavate.

Motivaciono pismo je vaša šansa da se predstavite kao kvalitetni kandidat i da poslodavcu olakšate selekciju. Stoga je važno da za svaki oglas na koji se javljate sastavite zasebnu molbu baziranu na oglasu na koji se javljate.

4. Molba sadrži pravopisne greške

 Foto: Pixabay

Imajte na umu da svojim motivacionim pismom ujedno dokazujete svoju pismenost i svoju profesionalnost. Čak i ako se radi o radnom mestu kod kog nećete pismeno komunicirati, biografijom bez pravopisnih grešaka pokazujete da ste pismeni i da ste ozbiljno i detaljno pristupali pisanju molbe. Time ujedno pokazujete da svoje zadatke obavljate profesionalno.

Ako niste sigurni imate li pravopisnih grešaka, uvek možete koristiti "spelling checker" ili zamoliti nekog od svojih poznanika koji dobro vlada pravopisom da pregleda vašu molbu.

S obzirom da se na ekranu često ne uoče tipfeleri, svakako je dobro ištampati motivaciono pismo i pročitati ga na papiru.

5. U molbi prepričavate svoju životnu situaciju

 Foto: Pixabay

Koliko god vam bilo izazovno, nemojte podleći ovom iskušenju. Ako smatrate da u molbi morate mnogo toga objasniti i uključiti lične detalje, na pogrešnom ste putu. U molbi bi trebalo da predstavite sebe kao kvalitetnog kandidata za određenu poziciju. Najveća verovatnoća da vas poslodavac pozove je ako u vama prepozna potencijalno kvalitetnog zaposlenog, a ne iz samilosti.

Potrudite se da napišete dobro motivaciono pismo i dobar CV i istaknite svoje kvalitete. Ličnim temama u molbama jednostavno nije mesto.

6. Šaljete predugačko motivaciono pismo

 Foto: Pixabay

Molba ne bi trebala biti znatno duža od jedne stranice. Nije lako na jednoj stranici prikazati sebe i svoje kvalifikacije, ali upravo u tome leži umeće pisanja molbe. Odredite prema oglasu koji su prioriteti iz oglasa i fokusirajte se na njih.

Ako šaljete preduga motivaciona pisma, nećete povećati šanse da vas pozovu na razgovor za posao, već upravo suprotno. Stavite se u poziciju osobe koja mora pročitati 200, 300 molba. Što je molba duža, to je veća opasnost da poslodavac već tokom čitanja izgubi interes da vas lično upozna.

Zatvoreno za komentare.