Ponekad toliko utonete u rutinu, a da to ni ne shvatite. Evo koji znakovi pokazuju da se "gušite" u rutini i da bi trebalo nešto da promenite.
Nedostatak motivacije može da bude i trenutan, odnosno ne mora uvek da bude znak da ste "zaglavili" u rutini. Evo koji znaci će vam to nedvosmisleno pokazati, a sve je zasnovano na psihološkim istraživanjima.
Ljudi koje je rutina "progutala" ne raduju se mnogo čemu osim spavanju ili "provlačenju" kroz obaveze koje imaju.
"Ako često osećate kao da nemate čemu da se radujete, počnite da tražite lepotu koja se krije oko vas. Umesto da čekate da se desi nešto monumentalno, fokusirajte se na male, lepe stvari koje život može da vam ponudi. To može da napravi veliku razliku", poručuju psiholozi.
U eri društvenih mreža i fotografija koje život prikazuju savršenijim nego što jeste, lako je porediti se sa drugima i zaviditi im.
"Ali, važno je da vratite fokus na svoj život. To, na primer, možete da započnete ponavljanjem pozitivnih, motivacionih fraza sebi, time što ćete jesti zdravije i ugađati sebi više nego inače", smatraju psiholozi.
U svakom slučaju, dobar je savet da svakog dana izdvojite barem jednu pozitivnu misao za sebe.
Ukoliko nemate osećaj da napredujete, koliko god da se trudite, možda je problem u tome što uvek težite savršenstvu.
"Da biste se izborili sa tim, ućutkajte svoj unutrašnji kritičarski glas i budite srećni kada završite obavezu, čak i ako je niste uradili savršeno. Osećaćete se produktivnije i bolje kada prestanete da budete tako strogi prema sebi".
Ako vam je sve što radite dosadno, ozbiljno upadate u rutinu.
"Razmislite o stvarima koje ste nekad radili, a koje su vam bile uzbudljive i zamislite da to radite", savetuju psiholozi. "To može da bude i nešto iz vaše mladosti. Kada jednom utvrdite u čemu uživate, predajte se tome".
Ovaj metod izlaženja iz rutine se naziva obrnuta tehnika i pomaže da stvari kojima niste zadovoljni preokrenete tako da ponovo budete srećni.
Nema ništa loše u tome ako ste ponekad umorni ili neraspoloženi, pa biste radije ostali kod kuće nego izašli negde sa prijateljima. Ali, ako je ostajanje kod kuće gotovo uvek vaš izbor, verovatno ste toliko zaglibili u rutinu da vam se čini da se nikad iz nje nećete izvući.
Psiholozi savetuju da u tom slučaju pokušate da preispitate balans između poslovnog i privatnog života jer će vam to pomoći da utvrdite da li vam je "živ" barem neki aspekt života.
"Zapitajte se da li iznova ponavljate iste aktivnosti. Potrudite se da obezbedite sebi neke nove prilike kojima ćete se radovati".
Jedan od najvećih znakova upozorenja da ste zaglavljeni u rutini je konstantno izmišljanje izgovora da nešto ne radite.
"Kada dođete u situaciju da verujete da nešto ne možete, kopajte dublje da utvrdite šta vas u tome zaista sprečava. Da li je to strah? Neko ranije iskustvo? Nedostatak samopouzdanja?".
Stručnjaci kažu da ćete, kada potražite odgovore na ova pitanja, postati svesni šta vas to ograničava i sprečava da napravite korak napred. Nije loše ni da zapisujete svoje dnevne misli i iskustva da biste utvrdili šta vas to koči.
Ukoliko je ovo rečenica koja vam se često vrzma po glavi, pokušajte da više izlazite i boravite u prirodi.
"Istraživanja pokazuju da izloženost našim prirodnim podešavanjima u mozgu može da smanji anksioznost u mozgu i 'otera' depresiju. Priroda pomaže da se bolje izborite sa stresom, da se umirite i sprečava preveliku aktivnost dela mozga koji je odgovoran za to što ste previše kritični prema svemu", kažu psiholozi.