Kompanija „Colossal“ i njeni naučnici žele da ožive vunastog mamuta i imaju za cilj da vrate hiljade ovih veličanstvenih zveri nazad u sibirsku tundru, hiljadama godina nakon što su izumrle.
Foto:Shutterstock
– Ovo je za nas velika prekretnica – rekao je dr Džordž Čerč, biolog sa Harvardske medicinske škole, koji osam godina vodi mali tim istraživača koji razvijaju alate za oživljavanje mamuta.
Kompanija, koja je dobila početno finansiranje od 15 miliona dolara, podržaće istraživanja u laboratoriji dr Čerča i izvodiće eksperimente u sopstvenim laboratorijama u Bostonu i Dalasu.
Istraživači se nadaju da će za nekoliko godina proizvesti embrione ovih slonova sličnih mamutu i na kraju stvoriti čitave populacije životinja, dok su drugi istraživači duboko skeptični da će „Colossal“ izvesti takav podvig.
Foto:Shutterstock
Početna tačka projekta uključuje uzimanje ćelija kože od azijskih slonova, kojima preti izumiranje, i njihovo reprogramiranje u svestranije matične ćelije koje nose DNK mamuta.
Određeni geni koji su odgovorni za dlaku mamuta, naslage masti koje služe kao izolacija i druge osobine nastale kao rezultat adaptacije na hladnu klimu identifikovani su analizom genoma mamuta iz jedinki izvađenih iz večnog leda sa onima iz srodnih azijskih slonova.
Ove embrione bi potom nosile surogat majke ili bi se razvijali u veštačkim matericama.
Ako sve bude išlo po planu, a prepreka ima i daleko su od beznačajnih, istraživači se nadaju da će dobiti prve mladunce za šest godina.
– Naš cilj je da stvorimo slona otpornog na hladnoću, a uz to će izgledati i ponašati se kao mamut.
Ne pokušavamo bilo koga da prevarimo, već ovo radimo zato što želimo da dobijemo životinju funkcionalno ekvivalentnu mamutu, koja će uživati na minus 40 stepeni celzijusa i raditi sve ono što rade slonovi i mamuti, kao što je obaranje drveća – rekao je dr Čerč.