Lekari kažu da bi bebe valjalo dojiti barem pola godine a idealno bi bilo i celu godinu. Dojenje bebama donosi velike benefite ali i njihovim majkama. Evo najvažnijih.
Foto: Shutterstock
Iskustvo pokazuje da su deca koja su sisala otpornija i manje sklona alergijama, posebno onim na hranu i sastojke iz hrane, te atopijskom dermatitisu. Otpornija su i na infekcije, kao što je recimo infekcija uha a takođe i na respiratorne bolesti.
Majčino mleko osim što sadrži sve hranljive sastojke neophodne bebi, sadrži i materije koje štite bebin imunitet i daju joj tzv. pasivni imunitet, pošto, poznato je, bebe nemaju svoj, aktivni imunitet. On se razvija tek kasnije.
Dojenjem se smanjuje čak i rizik od dobijanja karijesa. Dojena deca u odraslom dobu ređe postaju gojazna i ređe pate od povišenog nivoa šećera u krvi, zatim povišenog krvnog pritiska i povišenog holesterola.
Foto: Shutterstock
Dojenje takođe podstiče razvoj funkcija mozga, povećava prisnost majke i deteta a to posledično pozitivno utiče i na psihološki razvoj deteta. Ono bliskošću s majkom stiče osećaj sigurnosti i poverenja u nju, a to kasnije vodi stvaranju takvog osećaja i odnosa sa drugim ljudima.
Važno je istaći i prednosti dojenja za majku.
Najvažnija je ona da dojenje majku štiti od ginekoloških kancera kao što su rak materice, jajnika i dojke jer žene koje su dojile decu imaju manji rizik od dobijanja ovih vrsta kancera.
Foto: Shutterstock
Takođe i od pojave osteoporoze, koja se javlja u menopauzi i često dovodi do lomova kostiju. Dojenje smanjuje i postporođajnu depresiju kod porodilja i čini da se osećaju bolje.