Ima nekoliko prednosti. Ne postoji jedinstven odgovor na pitanje da li je bolje napraviti veću ili manju razliku u godinama između dvoje dece.
Jednostavno, da li će se deca slagati i biti mirna, zavisi prvenstveno od njihovog karaktera.
Međutim, iako je mala razlika između dvoje dece češći slučaj u porodicama, čini se da veoma važne prednosti ima upravo veća razlika.
Ljubomora je donekle normalna pojava i čest slučaj kada se radi o manjoj razlici u godinama.
Dete od, na primer, 2 ili 3 godine, neće najbolje razumeti šta znači to što je dobilo brata ili sestru, kakve su potrebe novopridošlice i kako se o njoj vodi računa. Starije dete će to bolje razumeti.
Starije dete će, uz to, moći da vam pruži i pomoć u obavezama oko male bebe.
Kada su oba deteta mala, roditelji mogu da se osećaju rastrzano u pružanju pažnje i ispunjavanju potreba dece koji u situaciji manje razlike u godinama imaju slične potrebe.
Foto: Shutterstock
Starije dete je donekle samostalnije i ima neki vid izgrađenog života (društvo, škola, trening…) što znači da će se veći deo dana baviti “svojim poslom”.
Dobijanje mlađeg brata ili sestre, idealna je prilika da se dete donekle osamostali.
Naravno, to nije moguće kada starije dete ima 2 ili 3 godine, ali ako je razlika veća, starije dete će biti u stanju da razume da o nekim stvarima, poput svog domaćeg zadatka na primer, može da se stara samo, a može i da nauči neke kućne poslove.
Deca sličnog uzrasta više se svađaju, a sa manjom razlikom, povećava se i kompetitivnost među decom.
Sa druge strane, kada je razlika veća, starije dete će osetiti važnost svoje uloge uzora i zaštitnika mlađeg deteta i neće postojati potreba da se dokazuje.