Cake i trikovi koje zna svaka samostalna žena

Cake i trikovi koje zna svaka samostalna žena

Čak i pravim domaćicama ponekad zatrebaju mali saveti koji održavanje domaćinstva čine mnogo lakšim. Evo nekoliko predloga koji će vam bez sumnje pomoći.

Foto: Shutterstock

Pružite šeširima pravu negu

Rado nosite šešire, ali niste sigurni kako da uvek budu čisti, kako da otklonite eventualne fleke i osvežite ih? Šeširi jesu osetljiv deo aksesoara i većinu njih ne možete dati čak ni na hemijsko čišćenje jer će se deformisati i oštetiti.

Srećom, šeširi po unutrašnjem obodu uglavnom imaju satensku traku koja čuva materijal od prljanja i upija znoj sa čela i druge nečistoće. Zato nju povremeno treba oprati vlažnom krpom. Naravno, traku možete i zameniti kod šeširdžije ili da sami našijete novu.

Za detaljno čišćenje dovoljno je da smućkate malo sode bikarbone i alkoholnog sirćeta, u to umočite meku krpicu i očistite unutrašnju traku. Takođe, možete i da u mlakoj vodi razblažite prašak za pranje veša i u to potopite šešir na oko pola sata. Ako je od vune, koristite odgovarajući deterdžent. Nakon toga šešir pažljivo isperite pod mlazom hladne vode i stavite na mekan peškir da se osuši na promaji. Proces ćete ubrzati ako ga postavite ispred ventilatora ili klima-uređaja, ali nikako ne puštajte da duva toplo, već hladno.

Spremite se za krečenje

Foto: Shutterstock

Vreme je za krečenje, ali diže vam se kosa na glavi od same pomisli na sav haos koji vas čeka u kući i na sve ono što treba da uradite kako bi vaš dom dobio nov sjaj? Istina je da je krečenje dug i mukotrpan posao, ali ako se dobro organizujete, sve može proći prilično bezbolno. A budući da je dobra priprema ključ za sve, evo kako da preživite krečenje i da, kad sve bude gotovo, ne izgubite mnogo vremena na ribanje.

1. Zaštitite utičnice

Vrata od plakara i ormara osigurajte zaštitnom krep trakom, a posebno pripazite na komode i ormariće jer se u suprotnom mogu otvoriti kad ih budete pomerali. Takođe, ovom trakom obložite i sve prekidače i utičnice kako se ne bi umazali bojom i kako voda eventualno ne bi ušla u njih.

2. Nameštaj grupišite u centar sobe

Krečenje će ići znatno lakše ako odredite jednu prostoriju u stanu u koju ćete prebaciti sav nameštaj iz drugih prostorija. Ukoliko nemate dovoljno prostora da sve stavite u jednu sobu, gledajte da nameštaj, posebno onaj glomazniji, u svakoj sobi grupišete na sredinu.

3. Nabavite dosta najlona

Pre nego što dođe vreme za krečenje, obavezno pribavite najlon širine nekoliko metara, koji ćete razvući preko cele površine poda po čitavom stanu. Neka ovaj najlon bude deblji i jači kako se ne bi pocepao od pomeranja kanta, merdevina…

4. Prekrijte ormare

Kao i podove, i svaki komad nameštaja treba da prekrijete najlonom, s tim što vam za to može poslužiti i onaj tanji. Tako ćete biti sigurni da farba i kreč neće prsnuti na neku komodu ili sto i napraviti štetu. Pored najlona mogu poslužiti i stara ćebad i čaršavi.

5. Ne zaboravite prozore

Tokom krečenja često se uprljaju i zamažu i prozori i radijatori, te ih zato ne zaboravite. I njih možete prekriti tankim najlonom, samo je važno da im pratite ivice i oblik.

Priprema za krečenje će ići mnogo lakše ako na radiju ili telefonu pustite dobru muziku

Neka kanta za smeće zamiriše

I kanta za smeće treba da bude čista i da odiše svežinom. Oribajte je uobičajeno, obrišite, pa potom u nju sipajte nekoliko kapi eteričnog ulja po želji. Nakon desetak minuta prebrišite ulje po celoj kanti.

Za dodatnu svežinu u praznu kantu nakratko stavite naseckan limun, nekoliko kockica leda i so

Voće zamrzavajte na četiri meseca

Foto: Pixabay

Ne mogu sve namirnice da budu previše dugo u frizu, zato pazite šta koliko ih čuvate, posebno poslastice. Pečeni kolači i pečeno voće mogu da stoje šest do osam meseci, sveže voće do četiri meseca, a bundeva samo dva. Čizkejk može da bude zaleđen do tri meseca, dok mafini mogu da se jedu i posle godinu dana u zamrzivaču.

Vodom od kuvanih jaja negujte cveće

Mada po navici redovno bacate vodu u kojoj ste skuvali jaja, vreme je da to promenite. Naime, ta tečnost obiluje kalcijumom koji pomaže da se održi dobra pH vrednost zemlje, te je zato idealna za zalivanje sobnog cveća. Ohladite je do sobne temperature i vaše biljke će živnuti.

Smućkajte tečnost za fleke

Pored brojnih kupovnih preparata za pranje, nekad dodatno mogu da posluže i oni domaće radinosti. Protiv upornih fleka beli veš na dva sata potopite u mešavinu praška za pecivo, deterdženta, limuntusa, soli, sode bikarbone i malo omekšivača. Potom isperite i operite u mašini uobičajeno.

Vazelinom ublažite pomorandžinu koru

Aktivne materije iz prirodnih sastojaka pravi su put do glatke zategnute kože bez celulita. Zato pomešajte lanolin, tj. prirodnu mast iz ovčije vune, vazelin, artičokino i čempresovo ulja i bršljan. Tom smesom masirajte noge i zadnjicu odozdo nagore, i to kružnim energičnim pokretima.

Spakujte torbu za porođaj

Foto: Pixabay

Mnoge buduće mame na vreme pripreme stvari koje će im trebati u porodilištu, ali nisu sigurne da li su nešto propustile. Članice foruma „Ana.rs“, najposećenijeg u Srbiji, otkrivaju šta sve treba da bude na spisku za odlazak na porođaj.

* Najbolje je da sve potrepštine pripremite mesec dana pre termina.

* Pre svega spakujte sva potrebna dokumenta. U ustanovi u kojoj održavate trudnoću reći će vam šta vam treba, a svakako će vam trebati lična karta, zdravstvena knjižica i uput za porodilište.

* Ponesite nekoliko komada mrežastih gaćica i nekoliko pakovanja mrežastih uložaka. Uloške stavite na vrh torbe, trebaće vam odmah nakon porođaja.

* Spakujte i dva do tri peškira, i manje i veće, zatim čarape, jedne gumene papuče za tuširanje i druge obične.

* Stvari za ličnu higijenu svakako treba da su uz vas (pasta i četkica za zube, sapun, čaša, četka za kosu…), a dobro će doći i flašica vode i keks po želji.

* Trebaće vam najmanje dve spavaćice koje se kopčaju spreda kako biste mogli da podojite bebu.

* Gledajte da sve stvari stavite u manju torbu ili jaču kesu da vam ne bi smetale u porodilištu.

* Za bebu ponesite nekoliko pelena, kremu, vlažne maramice.

* Sve ostalo što zatreba i vama i bebi, kao što su bade-mantil, odeća za izlazak iz bolnice, benkice, naknadno može da vam donese suprug ili neko od porodice i prijatelja.

* I ne zaboravite mobilni telefon i punjač i nešto za čitanje.

Zatvoreno za komentare.