Mamurluk nastaje kao posledica dehidratacije organizma, jer je alkohol, koji mu prethodi, poznat kao veliki diuretik. Budući da mamurluk između ostalog "krase" glavobolja, umor, vrtoglavica, s njim se teško funkcioniše a problem je tim veći ukoliko imamo ozbiljne obaveze na poslu ili na fakultetu.
Foto: Shutterstock
Mamurluka se nije lako brzo rešiti, zato je mnogo bolje pokušati sprečiti ga. Evo četiri načina kako uveče možete i da popijete malo više a da sutradan budete bistre ili bar prilično bistre glave.
Hodajte ili trčite
Foto: Pixabay
Naučna istraživanja su pokazala da osobe koje redovno upražnjavaju fizičku aktivnost i barem pola sata dnevno trče, brzo hodaju, plivaju ili treniraju nešto drugo, bolje podnose i alkohol i teže upadaju u stanje mamurluka od onih koji ne vežbaju uopšte a piju jednako kao i vežbači. Ovo naravno ne znači da je vežbanje svemoguće i da onaj ko vežba može da pije do mile volje, ali znači da je vežbanje dobro za naše opšte zdravlje pa tako pomaže i da se negativni efekti alkohola osete što manje.
Pire krompir pre izlaska
Foto: Pixabay
Jedan dobar obrok pre partije pića, pomoći će da vam želudac bolje radi i sprečiti upijanje alkohola. Svaka hrana je korisna i dobrodošla za ovu svrhu, ali stručnjaci ipak izdvajaju jednu, a to je pire krompir. Naime, kada dospe u prvi deo tankog creva, pire usporava pražnjenje želuca što automatski usporava i apsorpciju alkohola i samo napijanje.
Pazite šta pijete
Foto: Shutterstock
Ne opijaju sva alkoholna pića jednako brzo, niti svako podjednako dobro ili loše podnosi određeno piće. Pića koja sadrže veću koncentraciju kongenera, nečistoća u alkoholu koje nastaju u procesu fermentacije, brže opijaju. Tako recimo u džinu i votki ima manje kongenera nego u tamnijim alkoholnim pićima, kao što su vino ili viski.
Čaša pića, čaša vode
Foto: Shutterstock
Posle svakog gutljaja alkohola, preporučljivo je popiti malo vode. Voda razblažava alkohol i čini da njegov negativni efekat po organizam bude manji.