Brusnica je nekada rasla samo u Americi a sada je gaje i koriste širom sveta, pre svega u lekovite svrhe. Poslednjih godina dosta se upotrebljava i kod nas, pa se može reći da je postala ozbiljna konkurencija našim tradicionalnim lekovitim biljkama.
Foto: Shutterstock
Leči urinarne infekcije
Pre svega, koristi se u lečenju urinarnih infekcija jer se hipurna kiselina, materija iz sastava brusnice, pokazala kao moćan antiobiotik za urinarne kanale pošto uništava bakterije koje izazivaju njihovu infekciju. Brusnica pomaže i tako što sprečava bakterije da se zalepe za ćelije urinarne sluznice čime na najbolji mogući način prevenira da do infekcije mokraćne bešike i mokraćnih kanala uopšte dođe.
Foto: Shutterstock
A kada se infekcija ipak dogodi pomaže u terapiji. Najefikasnija je u lečenju infekcija izazvanih bakterijom ešerihijom koli.
Tokom lečenja urinarnih infekcija dnevno je neophodno uzimati 800 mg brusnice, dok se za preventivne svrhe preporučuje duplo manja količina. Brusnica se može koristititi i u obliku kapsula i tableta pri čemu treba znati, da 400 mg suplemenata odgovara količini od pola kilograma sveže brusnice.
Reguliše holesterol
Foto: Shutterstock
Osim na urinarni trakt, brusnica pozitivno deluje i na smanjene nivoa lošeg i povećanje nivoa dobrog holesterola u krvi. U poslednje vreme sve više se koristi i u prevenciji malignih bolesti.
Smanjuje nivo glukoze
Foto: Pixabay
Budući da sadrži minimalne količine šećera i da snižava nivo glukoze u krvi, brusnica se preporučuje osobama sa dijabetesom.
Pomaže kod čira na želucu
Foto: Shutterstock
Efikasna je ne samo protiv bakterije ešerihije koli već i protiv helikobakter pilori koja je u velikom broju slučajeva odgovorna za nastanak čira na želucu. Za njeno potpuno izbacivanje, neophodno je nekoliko meseci piti sok od brusnice.
Čuva zube i desni
Foto: Shutterstock
Brusnica smanjuje i broj bakterija u usnoj šupljini i na taj način sprečava pojavu zubnog plaka i zapaljenje desni.