Crveno jaje (čuvarkuća) je univerzalni simbol uskršnjih praznika svuda u svetu, a mit o postanku sveta iz jaja poznat je kod mnogih starih naroda, poput Feničana, Vavilonaca, Egipćana, Indusa, Japanaca, Kineza…
Foto: Shutterstock
Kod Srba postoji bezbroj verovanja i običaja u kojima jaje ima važnu ulogu. Ono se stavlja u prvu brazdu, u žito i lan prilikom sejanja, razbija se o rog volu pred oranje, a koristi se i kao odbrana od uroka i grada.
U Stigu je običaj da žena, kad prvi put vidi malo dete, daruje mu paru „sreće radi“, a jaje „života radi“. Kroz istoriju jaje je uvek predstavljalo nešto misteriozno, magično i lekovito. U paganskim vremenima jaje je bilo simbol ponovnog rođenja zemlje posle duge i teške zime.
S dolaskom hrišćanstva jaje nije ostalo samo simbol ponovnog rađanja prirode već je postalo i simbol ponovnog rađanja čoveka. Prvo obojeno uskršnje jaje stavlja se na počasno mesto u kući, a zove se čuvarkuća ili strašnik.
Foto: Shutterstock
Za njega se veruje da štiti kuću I imanje, a nekada je bio običaj da ga, kad naiđe nevreme, domaćin iznese na dvorište kako bi nevreme zaobišlo imanje.
Čuvarkuća se čuva do narednog Uskrsa, a smatra se velikom nesrećom ako se razbije.