Da li je prvi utisak najvažniji i da li se može promeniti?

Da li je prvi utisak najvažniji i da li se može promeniti?

Ima puno ljudi koji zaključe nešto o drugima na osnovu prvog utiska koji steknu o njima, mada se kod nas kaže: Ne sudi o knjizi po koricama”.

Foto: Shutterstock

S druge strane imamo i drugu poznatu izreku: “Prvi utisak je najvažniji”!

Halo efekat je zapravo prva impresija o nekome, koju dobijemo na osnovu njegovog izgleda, priče, ponašanja, odnosno opšteg utiska. Da li treba tako zaključivati i da li treba poslušati prvu ili drugu izreku?

Na osnovu veoma malog broja informacija, mi stvaramo čitavu teoriju o tome kakva je neko osoba. Da li je to pametno ili ne?

Opšta impresija o nekoj osobi može obojiti čitav pogled na tu osobu u pozitivno ili negativno, samo na osnovu jednog kratkog trenutka upoznavanja.

Ime ovog fenomena odnosi se na englesku reč “halo” što u prevodu znači oreol i odnosi se na sklonost da ubrzo nakon upoznavanja stavimo oreol oko nečije glave i zaokružimo naše mišljenje o njemu.

Ponekad je dovoljan samo pogled na neku osobu, bez ijedne razmenjene reči sa njom, da bismo doneli zaključke u našoj glavi. Svakako, prvenstveno na osnovu fizičkog izgleda ocenjujemo ljude.

Foto: Shutterstock

Ako je ta osoba lepa i atraktivna, njoj se često pripisuju pozitivne osobine poput samopouzdanja, druželjubivosti i slično. Halo efekat je jedno od objašnjenja zašto su fizičke karakteristike poput lepote, stila oblačenja i dobre higijene važni socijalni faktori.

Tako prvi efekat može da donese i pozitivne i negativne konotacije o nekoj osobi. Ako se pri prvom razgovoru ispostavi da ta osoba voli neke stvari koje volimo i mi, odmah počinjemo da je “simpatišemo”, što onda navodi na to da mislim dobre i pozitivne stvari o njoj.

Možemo da zaključimo da je dobra osoba, dobrog ukusa, životnih vrednosti bez obzira što mi zaista ne znamo ništa o njoj.

Takođe se dešava i obrnuto, da zbog nekog stava sa kojim se ne slažemo, donesemo zaključak da je neka osoba loša, neprijatna, arogantna, a da to uopšte ne mora da bude istina. Tako zbog halo efekta dolazi do toga da vrlo često steknemo prvi utisak o nekome koji je potpuno pogrešan, a koji se vrlo teško može ispraviti.

Halo efekat je deo naše svakodnevnice i sa njim se srećemo u raznim životnim sferama, na raznim poljima i u različitim situacijama. U marketu, pri izboru političkih kandidata, na studijama, na radnom mestu..

Foto: Shutterstock

Ali kako da prevaziđemo ovaj efekat? To je nemoguće u potpunosti, jer je to prirodna stvar da čovek u svojoj glavi donosi zaključke i da mu se neko svidi, a neko ne. Ali je svakako moguće smanjiti ga i ublažiti, na sledeće načine:

Upoznajte osobu:

Najbolje je da nekoga upoznate i popričate u više navrata sa njom pre nego što donesete sud o bilo kome.

Procenjujte ponašanje:

Pokušajte da procenite čoveka po osobinama koje vidite da poseduje ili da zaključite kakav je po njegovom ponašanju, nikako prema fizičkom izgledu.

Sledeći put kada se upoznajete sa nekim setite se da je prvi utisak uglavnom halo efekat i da treba da ga izbegnete. Uzdržite se od brzopletih pretpostavki da li je neko dobar ili loš, već uz dodatne informacije i uz komunikaciju sa nekim, donesite zaključak o njemu.

Možda ćete na ovaj način izbeći da ostanete u vezi sa osobom koja vam u stvari ne odgovara, ili pak nećete odbiti na prvu loptu osobu koja bi vam u stvari mogla postati veran prijatelj ili partner.

Zatvoreno za komentare.