Poznato je da se konzumiranje kafe često koristi kako bi se podigao nizak krvni pritisak, zatim da bi nas ujutru razbudila, a uobičajeno je da se kafa pije i kako bi se podstaklo i ubrzalo rastrežnjenje i rasterao mamurluk. Međutim, postavlja se pitanja da li kafa trezni od pijanstva uopšte?
Foto: Shutterstock
Nova naučna istraživanja ovu poslednju upotrebu omiljenog crnog napitka, ozbiljno dovode u sumnju. Štaviše, ukazuju da kombinacija kafe i alkohola ne samo da nije preporučljiva za razbuđivanje već može i da bude štetna po ljudski organizam.
Istraživači objašnjavaju da je kofein iz kafe stimulans koji budi i podiže tonus ljudskog organizma, čini da čovek bude svesniji stvari oko sebe, dok alkohol deluje tako što pomaže oslobađanju dopamina, supstance koja mozgu šalje signale uzbuđenja i zadovoljstva, a koje je sve jače što se alkohol pije duže.
Foto: Shutterstock
Alkohol takođe stimuliše proizvodnju neurotransmitera GABA, odnosno gama-aminobutirične kiseline. Ona koja deluje kao svojevrsni sedativ, zbog čega se ljudi pod dejstvom alkohola osećaju umornim a često i bukvalno padaju.
Na osnovu delovanja ovih supstanci, naučnici zaključuju da kofein iz kafe može da pomogne da se čovek oseća manje pospanim posle konzumiranja alkohola, ali da on ne može da istera alkohol iz ljudskog organizma.
Foto: Pixabay
Navode takođe da se delovanje ova dva napitka meša i sudara, što može da ima loše posledice po organizam, jer kofein iz kafe čoveku pomaže da ostane duže budan te da samim tim duže i pije.
Zato bi, smatraju eksperti čije navode prenosi CNN, bilo najbolje pustiti da alkohol sam, prirodno nestane iz organizma.
Foto: Shutterstock
Nije ovo prvi put da se dovodi u pitanje uvreženo mišljenje da kafa pomaže bržem izbacivanju alkohola iz organizma. Naime, i ranije je ukazivano da se na taj način samo nastavlja dehidratacija organizma jer kofein iz kafe na gotovo isti način kao i alkohol podstiče izlučivanje tečnosti iz organizma.