Godine 1857, 8. marta u Njujorku radnice jedne fabrike tekstila stupile su u štrajk, zahtevajući bolje uslove za rad.
Foto: ShutterStock
Na isti dan, na istom mestu samo 51 godinu kasnije, ponovo se dogodio štrajk žena. Radnice su bile zatvorene u fabrici iz koje nisu mogle da izađu, a zatim je izbio i požar.
Nažalost, u požaru je izgorelo 129 žena. Godinu dana kasnije u Njujorku, na dan sećanja nastradalim žrtvama požara, obeležen je 8. mart - Dan žena.
Godine 1910. organizovana je prva Međunarodna konferencija žena, koja je bila održana u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale.
Na Drugoj konferenciji dogovoreno je da se jedan dan u martu proglasi Danom borbe žena za njihova prava. Tako je za prvi međunarodni Dan žena proglašen 19. a ne 8. mart.
Naime, tada su žene iz Nemačke, Danske, Austrije, Švajcarske i Amerike zatražile pravo glasa. U Nemačkoj je Klara Cetkin izvela milion žena na ulice.
Foto: ShutterStock
Godine 1912. su i žene iz Francuske zatražile da dobiju pravo glasa, a potom i žene iz Holandije, a godinu dana kasnije i žene iz Švedske i Rusije.
Godine 1818. u Nemačkoj je prvi put uvedeno pravo žena da glasaju ali i da budu izabrane. To je bio prvi veliki uspeh.
Na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena u Moskvi 1921. godine, odlučeno je da se 8. mart u celom svetu proglasi Danom žena.
Tada, 8. marta, evociraju se sećanja na njihovu dugogodišnju borbu a njihovi najveći uspesi su: uvođenje osmočasovnog radnog vremena, ujednačavanje plata za muškarce i žene, ali i zaštita žena sa decom, te uvođenje porodiljskog odmora.