Da li znate za šta su naočare za sunce prvobitno bile namenjene?

Da li znate za šta su naočare za sunce prvobitno bile namenjene?

Iako se zatamnjene naočare nose uglavnom leti, mnogi ne mogu bez njih ni tokom sunčanih zimskih dana, naročito kada padne sneg. Prvobitna uloga naočara jeste zaštita očiju od sunčeve svetlosti i UV zračenja, ali su vremenom više postale modni detalj. Uostalom, kao modni detalj su i ušle u masovnu upotrebu.

Foto: Shutterstock

Iako su čak u praistorijsko vreme inuitski narodi, koji su živeli u Kanadi, Grenlandu i Aljasci nosili ravne čaše na očima od slonove kljove kako bi se zaštitili od sunčevih zraka, najranije istorijsko pominjanje naočara za sunce potiče iz perioda drevne Kine i Rima. Rimski imperator Nero gledao je gladijatorske borbe kroz polirane dragulje.

U Kini sunčane naočare koristile su se još u 12. veku, a možda čak i ranije. Ove naočare su pravljene od sočiva koja su bila u obliku ravne ploče od dimljenog kvarca. One nisu imale svojstva da štite oči od štetnih UV zraka, ali su štitile od jake svetlosti. Drevni dokumenti opisuju da su kristalne naočare za sunce koristile sudije u kineskim sudovima kako bi sakrile izraze lica dok ispituju svedoke.

Foto: Pixabay

Engleski optičar Džejms Ejskou počeo je eksperimentiše sa zatamnjenim sočivima 1752. godine. On je bio ubeđen da plava ili zelena zatamnjena stakla mogu eventualno da isprave specifične poremećaje vida. Zaštita od sunčevih zraka tada nije uzimana u obzir.

Naočare sa žutim i braon staklima u 19. i početkom 20. veka obično su prepisivana obolelima od sifilisa, jer je jedan od simptoma te bolesti preosetljivost na svetlo.

Ipak, početkom 20. veka sunčane naočare postaju šire rasprostranjene, naročito među holivudskim filmskim zvezdama.

Foto: Pixabay

Masovna proizvodnja naočara za sunce počela je 1929. kada ih je Sem Foster predstavio Americi. Foster je prodavao njegove naočare za sunce na plažama Atlantik Sitija. To su bile naočare napravljene da štite ljudske oči od sunčevih zraka.

Polarizovane naočare prvi put su postale dostupne tek 1936. godine kada je Edvin H. Lend počeo da koristi svoj patent Polaroid filter prilikom izrade naočara.

Foto: Shutterstock

Naočare za sunce odigrale su čak i značajnu ulogu tokom Drugog svetskog rata kada je Rej Ban kreirao stil "avijator" koristeći polarizaciju. Rej Ban avijator naočare postale su popularne među poznatim ličnostima i u društvu 1937. kada su počele da se prodaju u javnosti.

Danas, naočare za sunce sa UV zaštitom postale su skoro industrijski standard i postoji bezbroj različitih oblika, boja i modela. I svake godine pojavljuju se iznova novi modeli.

Zatvoreno za komentare.