Kako da vam kućni aparati traju duže

Kako da vam kućni aparati traju duže

Da bi kućni aparati, kako oni veliki tako i manji, trajali duže nije presudno samo to da su kvalitetni. Njihov životni vek svakako zavisi i od toga kako sa njima postupamo, gde ih držimo i kako ih održavamo.

Foto: Shutterstock

Frižider treba da se temperira

Za razliku od drugih aparata, kod frižidera je važno i kako ga dovozite kući i kako se i kada uključuje prvi put da radi. Naime, na putu od prodavnice do kuće, frižider treba da stoji u uspravnom položaju a u kući pre uključivanja treba da stoji nekoliko sati, barem tri, četiri kako bi se tečnost smirila i prilagodila temperaturi stana.

Foto: Shutterstock

Kasnije je za pravilan i dugotrajan rad frižidera važno da se u njega ne stavlja vruća hrana i da se redovno odleđuje.

Zadnja strana frižidera ne bi trebalo da stoji tik uz zid, već malo odmaknuta i valjalo bi je povremeno obrisati od prašine. Nemojte na frižider odozgo, ako već nije dovoljno visok da za to i nema mesta, stavljati teške stvari.

Mašina za sudove mora imati soli

Kod mašine za pranje sudova je važno da sa sudova pre stavljanja na pranje uklonite sve ostatke hrane a masnoću, najbolje koricom hleba, obrišete. Kada slažete sudove, okrenite ih naopako i vodite računa da propeler kada se okreće ne dodiruje površinu sudova.

Foto: Pixabay

So za pranje puno pomaže mašini u njenom održavanju pa vodite računa da mašina ne ostane bez soli. Ona će vas upozoriti kada soli ne bude dovoljno.

Nemojte ignorisati to upozorenje i vodite računa da za pranje koristite samo sredstva koja se inače koriste za pranje sudova u mašini a ne neka druga, kao što je deteržent za veš i slično.

Fen čuvajte na suvom mestu

Da bi fen duže trajao važno je da pravite pauze dok sušite kosu, da ne bi radio dugo bez prestanka. Teško je fen čuvati a da mu se gajtan ne presavija i ne namotava ali treba voditi računa da se pritom ne zateže previše, kako se vremenom ne bi oštetio.

Foto: Pixabay

Fen ne treba držati u kupatilu, jer u dodiru sa vodenom parom ili vodom u kupatilu, ne samo da može da se ošteti i pokvari, već i da bude opasan za upotrebu, jer postoji mogućnost nastanka elektro šoka.

Iz istog razloga se fen ne sme upotrebljavati neposredno nakon kupanja u kupatilu, već tek posle nekoliko minuta, kada se vodena para izgubi.

U toster samo suve namirnice

Najveći problemi za toster mogu nastati ukoliko se pokvasi, pa ga zato treba držati što dalje od vode i ne dirati mokrim rukama.

Foto: Shutterstock

Takođe ne stavljati u njega majonez, sos ili neku drugu namirnicu koja može da iscuri iz hleba i napravi problem, već samo suve namirnice.

Preporučljivo je takođe nakon upotrebe istresti mrve iz tostera.

Zatvoreno za komentare.