Kada biste ovo znali nikada ne biste pomislili na pirsing

Da znate ovo nikada ne biste pomislili na pirsing

Davno je prošlo vreme kada je virus koji izaziva hepatitis C masovno prenošen transfuzijom krvi. Početkom devedesetih godina prošlog veka uvedeno je testiranje dobrovoljnih davalaca, pa se ovaj način dobijanja zaraze sveo na retke izuzetke. Glavnu opasnost za širenje hepatitisa C danas predstavljaju tetoviranje i pirsing.

Foto: Shutterstock

Virus hepatitisa C danas se najčešće prenosi korišćenjem istog pribora za ubrizgavanje droge i seksualnim odnosima bez zaštite sa nepoznatim ili slabo poznatim partnerima.

Foto: Shutterstock

Osim nezaštićenih seksualnih odnosa još neka ponašanja karakteristična za sadašnje vreme ispostavila su se kao prilično rizična za dobijanje infekcije virusom izazivačem hepatitisa C. Reč je o tetoviranju i ugrađivanju pirsinga. Ovi zahvati su naročito opasni jer ne postoji nikakva kontrola salona, opreme, kao ni lica koja tetoviraju i ugrađuju nakit.

Foto: Shutterstock

Hirurške i stomatološke intervencije instrumentima koji nisu sterilisani takođe mogu da bude rizične ali se u praksi pokazalo da se virus na ovaj način ipak ne prenosi često, te da je udeo ovakvog prenošenja infekcije mali.

Foto: Pixabay

Podaci pokazuju da su kod nas virusom hepatitisa H češće zaraženi muškarci nego žene, te da najveći broj inficiranih ima između 30 i 49 godina. Za razliku od virusa druga dva hepatitisa, dakle A i B, za ovaj virus ne postoji vakcina.  

Zatvoreno za komentare.