Danas je na ovom mestu saobraćajna gužva, a nekad je stajao jedan od najlepših simbola Beograda

Danas je na ovom mestu saobraćajna gužva, a nekad je stajao jedan od najlepših simbola Beograda

Većina Beograđana ne zna da je na Terazijama nekada postojala velelepna fontana. Nasred trga nalazio se kružni bazen sa podom od murano stakla napravljen davne 1927. godine.

Foto: Shutterstock

Hitno naređenje da se ova lokacija dekoriše za venčanje kralja Aleksandra i kraljice Marije izdato je 1922, a nakon brojnih faza projekta koji su uključivali kružnu platformu sa ogradom i dekoracijom, podignuta je fontana.

Terazije su tada bile prava cvetna oaza, a ideja je bila da na ovom trgu bude ,,Pobednik“ Ivana Meštrovića sa čijom su sudbinom i njegovom preseljenju na Kalemegdan Beograđani upoznati u mnogo većoj meri.

Nakon što je Drugog balkanski ra završen na ovom mestu je postavljen vodoskok, a svedočanstva koja su ostala iz tog vremena govore o ovoj lokaciji kao izuzetno živoj i punoj sveta.

Fontana je za vreme bombardovanja tokom Drugog svetskog rata ostala potpuno neoštećena, a i kraj ove užasne katastrofe čovečanstva je sačekala potpuno neoštećena i nastavila da bude jedan od simbola Beograda.

Međutim, posleratni projekti koji su se fokusirali na iskorišćavanje ove deonice za saobraćajnu infrastrukturu, presudili su ovoj velelepnoj građevini.

Postoje i dokumenti koji kažu da je fontana srušena jer je bila na trasi prvomajske parade, a pojedina svedočanstva ukazuju da je njeno rušenje bilo posledica obračuna tadašnje vlasti sa buržoaskom kulturom i stvaranje sveta u kome živi samo jednakost.

Koji god da je razlog bio u pitanju – epilog je isti. Beograd je ostao bez svog divnog obeležja koje je trebalo da sačuva za buduće generacije.

Zatvoreno za komentare.