Pravoslavni vernici danas praznuju svetu velikomučenicu Marinu. U narodu je poznatija kao Ognjena Marija, borac za hrišćansku veru i zaštitnica žena. Ona pored Svetog Ilije Gromovnika spada u "ognjevite" svece jer pali i kažnjava gromom. Na ovaj praznik ne bi trebalo da se rade nikavi poslovi, posebno ne u njivama.
Photo: Youtube/Printscreen
Sveta mučenica Marina, rodom iz Antihije, krstila se u 12. godini, nije htela ni pod mukama da se odrekne Hrista, i zbog vere joj je odrubljena glava oko 270. godine, u vreme cara Dioklecijana.
U narodu ova svetiteljka uživa veliko stahopoštovanje, posebno zbog priča u narodu o strašnim kaznama plamenom koje bi zadesile kuće, seno i žito domaćina koji bi se ogrešili o pravilo da na ovaj dan ne bi trebalo da se radi.
Photo: Youtube/Printscreen
Grmljavina na ovaj dan tumači se kao loš znak, može da najavi tešku i sušnu godinu, glad, bolest, siromaštvo.
Prema narodnom predanju, mnogi slučajevi davljenja neopreznih i neiskusnih plivača zabeleženi su na rekama i jezerima na ovaj, pa se savetuje da se izbegavaju "velike vode" za kupanje, a u nekim krajevima Srbije ljudi ne peru kosu.
Photo: Youtube/Printscreen
Na ovaj dan ne bi trebalo ni da se svađate, jer ćete ako danas izbegnete sukob sa dragim osobama, uživati u slozi čitave godine.
Deo moštiju svete mučenice Marine čuva se u svetogorskom manastiru Vatoped, kao i u manastiru Sv. Marine na planini Langa, na albanskoj strani Ohridskog jezera, posvećenom ovoj svetiteljki, koji posećuju i pravoslavci i muslimani.
Na ikoni se predstavlja u običnoj odeći sa krstom i mirtinom grančicom u ruci, posvćeno joj je mnogo manastira i crkava, a neke porodice slave je kao krsnu slavu.