Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Pokrov Presvete Bogorodice.
Foto: Wikipedia
To je hrišćanski crkveni praznik kada crkva proslavlja Presvetu Bogorodicu kao pokroviteljku i zaštitnicu hrišćanskoga roda.
Konkretan događaj koji se toga dana spominje i praznuje desio se prema hrišćanskom verovanju 1. oktobra 911. godine u vreme cara Lava Mudroga (ili Filosofa).
Služeno je svenoćno bdenje u Bogorodičinoj crkvi Vlaherne u Carigradu. Crkva je bila puna naroda. U pozadini crkve stajao je sveti Andrej Jurodivi sa svojim učenikom Epifanijem.
Prema hrišćanskom vjerovanju, u četvrti sat noći pojavila se Presveta Bogorodica iznad naroda sa rasprostrtim omoforom na rukama, kao da tom odećom pokriva narod.
Bila je obučena u zlatokrasnu porfiru i sva je blistala u neiskazanom sjaju, okružena apostolima, svetiteljima, mučenicima i devicama.
Sveti Andrej videći to javljanje pokazao je rukom Epifaniju blaženom, i upitao ga: Vidiš li, brate, Caricu i gospođu nad svim, kako se moli za sav svet? Odgovori Epifanije: Vidim, oče, i užasavam se!
Foto: glas-regije.com
Crkva je oduvek proslavljala Presvetu Bogorodicu kao pokroviteljku i zaštitnicu hrišćana, koja svojim molitvama umilostivljuje Boga prema grešnima.
Poznata je po pomoći pojedincima i narodima u ratu i miru, i svuda u nevoljama.
Pokrov Presvete Bogorodice jeste njen omofor (pokrivač) koji je ona razastrla nad Hrišćanima – u viđenju koje je imao prepodobni Andrej Jurodivi i njegov učenik.
Zbog tog događaja uvedeno je praznovanje, da podseća na taj trenutak i na stalno pokroviteljstvo Presvete Bogorodice kad god to od nje vernici molitveno traže.
Ovaj praznik je slava manastira Pećke Patrijaršije. Inače, poznat je i pod imenom Pokrovice, Bogorodičin pokrov i Ženski praznik.
Narodni običaji i verovanja
U Popovom polju mnoge žene poste pred Pokrovice kako bi se pričestile na sam dan praznika. Slave ga žene da bi lakše rađale i podizale decu. Oni koji nemaju dece se mole na taj dan Presvetoj Bogorodici da dobiju decu.
Foto: Pexels
Njena odežda je simbol pokroviteljstva i zaštite od gladi, bolesti i pomora. Ovaj praznik se često naziva i Pokrovice i smatra se da je ženski praznik.
Posebno posvećen porodiljama i majkama. Zbog toga bi sve pripadnice lepšeg pola trebalo da budu posebno pažljive i da ne rade nikakve teške fizičke poslove.
Foto: Shutterstock
U Srbiji je običaj da žene ovaj dan posvete poštovanju Bogorodice, a svaka devojka bi trebalo da se pomoli ovoj svetici kako bi jednog dana zatrudnela i odgajala decu u zdravlju i sreći.