Stručnjaci upozoravaju da preterano "druženje" s mobilnim telefonima ili TV ekranima može da uzrokuje ozbiljne zdravstvene posledice po decu. Roditeljima se savetuje da što više vremena posvete stimulaciji dece da izađu iz kuća.
Foto: Shutterstock
Ekrani mobilnih telefona i TV uređaja postali su sastavni deo svakodnevnog života čoveka, a stručnjaci još uvek pokušavaju da shvate na koji način konstantna izloženost ovim uređajima može da ima uticaja na ljudsko zdravlje.
Udruženje American Heart (AHA) u preporukama objavljenim prošle nedelje upozorava da je sedeći položaj samo jedna od opasnosti koje mogu dovesti do problema sa težinom.
Oni pozivaju roditelje da decu "izvuku" iz kuća kako bi ih udaljili od uređaja ističući da su i sami svesni da više nije dovoljno da isključe televizor u dnevnoj sobi s obzirom na to da mnoga deca imaju mobilne telefone.
Foto: Shutterstock
Statistički podaci pokazuju da je vreme provedeno ispred TV ekrana smanjeno, ali da je vreme koje ljudi provode generalno ispred ekrana povećano sa tendencijom daljeg rasta. Na ove podatke svakako najviše uticaja imaju pametni telefoni.
Osobe od 13 do 18 godina starosti u proseku provode 6 sati i 40 minuta gledajući u ekrane, tačnije sadržaje s TV-a poput filmova i klipova, pretraživanje interneta i igranje video-igrica dok preadolescenti u proseku provode više od četiri sata dnevno.
Smanjen kvalitet sna, srčane bolesti, nedostatak socijalnih veština, gojaznost i zdravstveni problemi povezani s dužim sedenjem samo su neke od potencijalnih opasnosti na koje upozorava AHA.
Foto: Shutterstock
Roditeljima se savetuje da deci ograniče gledanje TV-a i korištenje mobilnih telefona i da pred decom ni sami ne koriste telefone i druge uređaje jer time šalju lošu poruku.
Decu mlađu od dve godine roditelji bi u potpunosti trebali da oslobode izloženosti digitalnim uređajima, a starijoj deci potpuno da zabrane korištenje uređaja za vreme obroka i u spavaćim sobama kao i da ograniče broj sati koje mogu da provedu gledajuće u ekrane.
Roditelji bi trebali da bolje planiraju vreme provedeno sa decom i to na način da im učine zanimljivijim izlazak vani, odnosno da im pošalju poruku kako je to mnogo zabavnije od provođenja vremena u kući.