Evo zašto su deca u Holandiji srećnija od ostalih

Evo zašto su deca u Holandiji srećnija od ostalih

U svetskoj bazi sreće na listi iz 2019. prednjače četiri skandinavske zemlje i odmah iza njih je Holandija. Deca, kao važan deo društva, osećaju veću slobodu i generalno su srećnija od svojih vršnjaka u ostatku Evrope.

 Foto: Shutterstock

- Ako pogledate Evropu videćete da su Holanđani i Danci najsmireniji i više se fokusiraju na na razvijanje autonomije nego na poslušnost, i to je dobro za društvo. Deca su slobodnija da rade šta hoće i tako razvijaju ideju o tome šta im se zaista dopada, ali i svoje društvene veštine. Srećan dečak nekad možda nije jako dobar dečak - rekao je direktor Svetske baze sreće profesor Rut Venhoven.

A evo kako to objašnjava 14-godišnji Tjaling iz Amsterdama:

- U Holandiji ne postoji fraza koja bukvalno znači "ti si dobar momak" ili "dobra devojčica". Umesto toga se kaže - "bravo momče" ili "hvala" ili "dobro obavljeno". A što se tiče izlazaka, mogu da vam kažem i kada uveče dolazim kući, i to nije u tri ujutru, ali jeste kasno. Mislim da imam dovoljno slobode i to je mnogo važno.

Uprkos lošoj reputaciji Holandije među evropskim roditeljima, tamošnji Trimbos Institut ima podatke da je trend konzumiranja alkohola i droge s godinama opao kod dece između 12 i 16 godina. Još jedna važna stvar je što vršnjačko nasilje nije izraženo.

- Često čujem da mlade ljude u drugim državama maltretiraju, često je to jako ozbiljno. Ovde zapravo to ne viđate. Ako neko pokuša da me maltretira, ja ignorišem. Imam svoje prijatelje sa kojima se slažem. Nemam društveni imidž ili status i ne mislim da svima moram da se svidim jer to nije realno - objašnjava još jedan mladi Holanđanin.

 Foto: Shutterstock

Zanimljiv podatak je i da seksualna edukacija u ovoj zemlji počinje od četvrte godine, a stopa tinejdžerskih trudnoća je najniža u Evropi. Posteri u školama ohrabruju mlade svih seksualnih opredeljenja da otvoreno govore o tome.

Čini se da je zajedničko angažovanje roditelja i sistema u Holandiji dalo odlične rezultate.

- Oni kod kuće imaju okruženje koje im je veliki oslonac, isto tako je i sa prijateljima u školi. Holandski roditelji daju veliku podršku, a po kontroli su negde u sredini. Nastavnici nisu autoritativni već prihvataju osećanja učenika i učenici veruju profesorima - zaključuje doktorka Simon de Ros s holandskog Instituta za društvena istraživanja.

Zatvoreno za komentare.