Nije dovoljno samo da protrljate telo sapunom, već treba biti detaljniji prilikom pranja određenih delova tela radi otklanjanja potencijalno štetnih bakterija. Evo koje delove tela često zanemarimo ili ne čistimo dovoljno:
Foto: Pixabay
Naravno, redovno perete kosu, ali koliko pažnje posvećujete svom skalpu? Iako nije potrebno svakodnevno prati kosu, važno je svakodnevno trljati i masirati vlasište kako bi se izbeglo nakupljanje mrtvih ćelija kože, kojima se grinje i bakterije hrane.
Foto: Shutterstock
Dnevno masiranje vlasišta toplom vodom ne samo da povećava protok krvi, već pomaže da se ručno uklone mrtve ćelije koje mogu dovesti do pojave peruti, kao i svraba i crvene kože glave.
Ruke redovno perete, ali sigurno se ne setite da očistite i područje ispod noktiju. Fekalne bakterije mogu da se kolonizuju u području ispod noktiju. Idealno rešenje je da toplom vodom natopite štapiće za uši i očistite predeo ispod noktiju.
Foto: Shutterstock
Štapici za uši mogu biti dobri za čišćenje područja ispod noktiju.
Nedovoljno pažnje se posvećuje se i leđima prilikom kupanja.
Foto: Shutterstock
Jeste da se ona svakako pokvase, ali trebalo bi odraditi i piling najmanje dva do tri puta nedeljno da biste smanjili rizik od razvoja infekcija kože i mekih tkiva.
Topla i uvučena površina ušne školjke puna je lojnih žlezda koje luče sebum.
Foto: Shutterstock
Sebum pruža idealno skrovište za bakterije, a ako se ne čisti svakodnevno, može početi da proizvodi i specifičan miris.
Zadnji deo vrata je topao i često može biti vlažan, naročito ako imate dugu kosu ili ako često vežbate, što ga čini primamljivim za grinje i bakterije.
Foto: Shutterstock
Očistite ga svakodnevno blagim sapunom i toplom, vlažnom krpom ili sunđerom za kupanje.
Laktove često postavljate na prljave površine (pomislite na pultove, stolove, restoranske stolove) a da toga uopšte niste svesni. To može prouzrokovati suvu i naboranu kožu koja ume da bude podložna bakterijama, što dovodi do infekcije kože i mekih tkiva.