Detalji su bitni - Velike i male greške koje pravimo kada sastavljamo CV

Detalji su bitni – Velike i male greške koje pravimo kada sastavljamo CV

Postoje neoprostive, velike i male greške koje se prave kada se sastavlja CV. Uzmite svoju radnu biografiju u ruke i pregledajte da li ste napravili neku od njih.

Foto: Shutterstock

1. Nije prilagođen poslodavcu kod kog aplicirate

Ovo je definitivno najveća greška koju možete da napravite. Neophodno je da svoj CV prilagodite poslu za koji se prijavljujete. Onog trenutka kada poslodavac uzme u ruke vaš CV (a imajte u vidu da mu je verovatno stigla još gomila drugih), mora da zna brzo da proceni da li vi uopšte odgovarate toj poziciji ili ne.

Ako u njemu nisu navedeni znanja i veštine koje se traže, nećete ni proći u drugi krug, ma koliko imali impozantno iskustvo. Istražite šta je to što poslodavac traži, potom prilagodite CV.

2. Tvrdite nešto što ne možete da dokažete

Ne pišite za sebe da ste „najbolji prodavac na severnoj hemisferi”, „najuspešniji urednik”, „ekspert broj jedan na Balkanu za blockchain” ukoliko ne možete to da dokažete – a male su šanse da ćete moći. Niko vas neće shvatiti ozbiljno ukoliko vide takve tvrdnje u vašoj radnoj biografiji.

Umesto toga, koristite se činjenicama i realnim primerima iz ličnog iskustva da biste dokazali svoju vrednost poslodavcima.

Naravno, iako to ne bi trebalo posebno ni napominjati, nikada nemojte lagati u radnoj biografiji – male su šanse da ćete se izvući sa tim. A takve laži, ma koliko vam nevino izgledale, mogu vam se kasnije obiti o glavu.

3. Neprimerena mejl adresa

Ako želite da impresionirate i da izgledate kao osoba od kredibiliteta, velika je greška ukoliko vaš mejl ne izgleda tako. To deluje neprofesionalno i svako ko čita vašu radnu biografiju, osim što će se nasmejati, verovatno će dovesti u pitanje vašu moć rasuđivanja ukoliko smatrate da je to bila ispravna odluka.

Iako možda koristite „šaljivu” adresu u svakodnevnoj korespodenciji sa prijateljima i porodicom, za prijave za posao je najbolje da registrujete novu adresu, i to neku koja sadrži samo vaše ime i prezime. Ostaviće mnogo bolji utisak i povećati vam šanse.

4. Previše teksta

Ukoliko u vašem CV-ju poslodavac vidi samo beskonačno mnogo slova koja nisu podeljena po paragrafima niti su uređena na bilo koji način, velika je šansa da će izgubiti interesovanje i koncentraciju nakon nekoliko sekundi.

Imajte u vidu to da HR menadžeri pregledaju stotine i stotine aplikacija i nemaju vremena da se detaljno posvete čitanju sastava.

Razbijte informacije na paragrafe, odvojte ih po stavkama (kao što smo mi to uradili s ovim tekstom, da biste ga lakše i brže pročitali i da bi bio pregledniji). Na taj način će poslodavac brže doći do informacija koje ga zanimaju.

5. Ne prikazuje ono što poslodavca zapravo zanima

Napisati koje znanje i umeće imate je važno u radnoj biografiji, ali je jednako bitno i da pokažete na koji način biste vi zapravo mogli da doprinesete kompaniji u kojoj želite da radite. Umesto da navodite samo svoje iskustvo, objasnite poslodavcu kakve rezultate poslodavac može očekivati od vaših veština.

Dakle, umesto „Pisanje finansijskih izveštaja i kontrola troškova”, napišite „Pisanje finansijskih izveštaja i kontrola troškova zahvaljujući čemu je prethodni poslodavac uštedeo 10.000 evra godišnje”.

To, naravno, nije izvodljivo za svaku od vaših veština, ali pokušajte da ubacite to gde god je moguće. Prave brojke i činjenice su sjajan način da ostavite utisak.

6. Previše ključnih reči

Važno je ubaciti ključne reči, ali je jednako važno i da ne preterate u tome. Neke firme prvo rade automatsko skeniranje CV-ja koje imaju u bazi da bi videle da li neko odgovara upražnjenim radnim mestima. Tako se odbacuju one koje ne sadrže tražene reči.

Naravno, na taj način ćete se naći u većem broju pretraga. Ipak, imajte u vidu da je mali broj kompanija koje te programe imaju, a CV koji je pretrpan ključnim rečima deluje veoma neprirodno kada ga neko čita.

Uvek pišite CV sa idejom da će neko to zaista i čitati i da će ga zaista zanimati šta vi znate i umete

7. Ne opisuje vaša prethodna zaduženja

Iako zvanja koja ste imali u prethodnim firmama možda zvuče dobro, ona ne znače mnogo za poziciju na koju sada aplicirate. Zato je važno da uvek pored same funkcije koju ste obavljali objasnite i šta su bila vaša zaduženja na toj poziciji.

8. Floskule

Držite se činjenica u svom CV-ju, dostignuća i potrebnog znanja. Zato izbegavajte termine „timski i individualni igrač”, „proaktivni mislilac spreman na akciju” i slične klišee jer ne govore baš ništa o vama, iako možda zvuče fino.

Fokusirajte se na to da objasnite šta ste radili kod prethodnog poslodavca i na koji način je to doprinelo firmi da biste pokazali pozitivan uticaj koji bi oni imali ako vas angažuju. Previše komplikovanih opisa moglo bi samo da odbije poslodavca.

9. Razlozi raskida prethodnih saradnji

Budući poslodavac ne mora da vidi u vašem CV-ju razloge zašto ste napustili prethodni posao. Fokusirajte se samo na to da prodate svoje talente. Ukoliko želite da objasnite zašto tražite novi posao, to možete učiniti u propratnom pismu, ne zatrpavajte CV takvim informacijama.

10. Suludi fontovi

Jedna od najvažnijih stvari dobrog CV-ja jeste da poslodavci zapravo mogu da ga pročitaju. Ne pokušavajte da ga ulepšate nakićenim fontovima koji će biti teški za tumačenje. Koristite jednostavne fontove, Arial ili Tahoma, da bi vaš CV delovao što profesionalnije.

11. Detalji o plati

Svrha vaše radne biografije jeste da dobijete priliku za razgovor za posao tako što ćete dokazati da imate ono što je potrebno. A u ovoj fazi novac još uvek nije deo jednačine. O tome će biti prilike da pregovarate kad i ako prođete razgovor.

12. Fotografije

Nije neophodno da stavite fotografiju u CV, ali ako to želite, pazite kako birate da se predstavite. Selfi nikako nije dobra opcija, kao ni fotografije sa žurki, sa drugim ljudima.

13. Nema detalja o najskorijem zaposlenju

Trenutno (ili najskorije) zaposlenje je najvažnija stavka u radnoj biografiji jer pokazuje regruterima šta je to što sada umete da radite. Zato često nadograđujte CV novim znanjima, iskustvima i veštinama koje ste stekli da biste povećali svoje šanse.

14. Previše detalja

Poslodavac ne mora da zna baš sve što ste radili iz dana u dan tokom prethodnih godina – izdvojte samo one najvažnije poslove

15. Previše boja

Kao što je slučaj sa fontom, i boje mogu negativno uticati na preglednost CV-ja. Ako već ne želite da bude beo, birajte mirne boje za pozadinu koje nisu napadne. Eventualno podnaslove obeležite drugom bojom da bi se isticali.

16. Ponavljanje

Ukoliko nekoliko puta upotrebite istu reč u svom CV-ju, to pokazuje nedostatak kreativnosti i slab nivo pisane komunikacije. Koristite sinonime, naš jezik (a i engleski) veoma je bogat sinonimima i nema razloga da se ponavljate.

17. Previše strana

Vaš CV na sedam strana apsolutno niko neće pročitati. Jer niti poslodavac ima vremena za to niti u njemu piše nešto naročito zanimljivo. Zadržite se na maksimalno dve strane – tako ćete pokazati i da umete koncizno da prezentujete informacije.

18. Neobjašnjene praznine

Često se dešavaju pauze u poslovanju, pa će se one iskazati i u vašoj radnoj biografiji, ali ukoliko imate veliki vremenski razmak između dva zaposlenja, to bi moglo da zabrine budućeg poslodavca. Zato objasnite zbog čega je došlo do tog međuprostora – da li ste završavali neki privatni projekat, dodatno se edukovali…

19. Gramatičke greške

Od jakih kandidata, za koju god poziciju da apliciraju, očekuje se da umeju jasno da komuniciraju i da budu pismeni, te će gramatičke greške u radnoj biografiji ozbiljno naškoditi kredibilitetu. Proverite više puta da li ste sve ispravno napisali i na maternjem i na engleskom jeziku.

20. Pravopisne greške

Važi isto kao i za prethodnu stavku – iako je jasno da one ne nastaju iz neznanja (za razliku od gramatičkih), pravopisne greške pokazuju da niste bili dovoljno posvećeni čak ni u pisanju CV-ja, što je poslodavcu alarm da ćete verovatno nemarni biti i u poslu.

21. Pisanje u trećem licu

Vaš CV je direktna komunikacija između vas i potencijalnog poslodavca, zato treba da ga pišete u prvom licu. U trećem licu deluje arogantno, a to nije slika kakvu želite da ostavite.

Zatvoreno za komentare.