Sve prostorije i svako okruženje gde borave deca, bilo da su to vrtići, igraonice, ili đački domovi, zahtevaju najviši nivo higijene. Ustanove kao što su ove, okupljaju veliki broj dece u isto vreme, samim tim je i povećan rizik od pojave štetočina, ali i od pojave neke bolesti ili zaraze. Osoblje u tim ustanovama pored obaveze da edukuje ima odgovornost i da vodi brigu o zdravlju dece koja tu borave.
Foto: Shutterstock
Veća izloženost štetočinama povećava i rizik od pojave zaraze ili neke druge bolesti kod dece. Velika je verovatnoća da će se štetni efekti prisustva štetočina manefestovati kod veoma dece nego li kod odraslih, iz razloga što je njihov imunitet slabiji, pa i mala količina zagađivača može uticati na njihovo zdravlje.
Zašto se štetočine pojavljuju
Postoji mnogo razloga za nastanjivanje štetočina u nekom objektu, ali u ustanovama gde borave deca, najčešći razlog je lako dostupna hrana.
U studentskim I đačkim domovima, gde su tinejdžeri, najčešći problem je loša navika da se hrana ostavlja gde joj nije mesto i neredovno održavanje higijene sobe. Prostorije gde borave mala deca u vrtićima, ovaj problem sa hranom se javlja iz razloga što mala deca mrve i raznose hranu po prostoriji.
Dovoljan je i jedna mrvica hrane da privuče pažnju mravima, bubašvabama ili bubarusama, a kada shvate da je to prostor gde je hrana lako dostupna, teško da će ga dobrovoljno napustiti.
Problem sa štetočinama koje se pojavljuju u školskim ustanovama nije samo njihovo prisustvo, već i šteta koju tim prisustvom nanose. Insekti mogu biti prenosioci mnogih virusa, bakterija i gljivica koji utiču na zdravlje dece. Veliki broj zaraza I infekcija prenosi se putem prljavih ruku, ali i preko hrane i predmeta koji su kontaminirani.
Štetočine pronalaze dom na najskrovitijim mestima, ali im se svakako može ući u trag. Najčešća mesta gde se mogu naći su:
• Školske menze – privlače ih hrana i voda
• Ormarići - nered i hrana mogu se brzo nakupiti u ormarićima tokom dana, idealno mesto za razmnožavanje štetočina.
• Sportske sale i svlačionice – ove prostorije mogu biti tople i slabo provetravane, pa im vlaga i toplota im prijaju
Najčešće štetočine u ustanovama za boravak dece
Stenice – vrlo efikasni osvajači sa sklonošću ka brzom razmnožavanju, iza sebe ostavljaju kolonije koje je vrlo teško ukloniti. U neku prostoriju se unose sasvim slučajno: u rancima, na odeći, na posteljini i na drugim tkaninama, a koliko su otporne govori I to da mogu da prežive pranje na temperaturi od 60*.
Stenice mogu biti jedan od najistrajnijih insekata i jedan od najtežih za potpuno uklanjanje. Najugroženija mesta za naseljavanje stenica su dušeci, jastuci i posteljine, tako da su spavaone u studentiskim i đačkim domovima, ali i vrtićima glavno mesto gde treba tražiti ove štetočine.
Obično se identifikuju po ugrizima koje ostavljaju za sobom, vrat, lice, noge, stopala i ruke su najizloženiji, a njihov ujed može izazvati alergijske reakcije. Dugoročna izloženost ovim štetočinama može čak izazvati i anemiju.
Bubašvabe – zloglasni insekti koji kada jednom namirišu hranu, počinju da se razmnožavaju velikom brzinom i ubrzo nastane celu zgradu. Kriju se u pukotinama na podu, zidu, plafonu, pa čak i u instalacijama.
Omiljene prostorije su im kupaila I kuhinje, školske menze ili magacini gde ima lako dostupne hrane. Bubašvabe se lako zapate jer ih osim neadekvatnom higijenom, možemo I slučajno uneti u prostoriju, prilikom transporta robe.
Najveća opasnost od ovih štetočina je što su nosioci mnogih zaraznih bolesti, pa prostorije gde borave deca mogu biti lako dovedene u ozbiljnu opasnost od širenja neke zaraze.
Utiču na širenje mikroorganizama kao sto su stafilokoke, enterobakterije i mikobakterije, a kod dece mogu izazvati I ozbiljne alergijske reakcije. Kontaminiraju sve što dotaknu, a iza sebe ostavljaju trag u vidu pljuvačke, izmeta i presvlake.
Mravi – u potrazi za hranom I vodom mogu nastaniti bilo koju ustanovu, pa tako ni ustanove za boravak dece nisu pošteđena ovih dosadnih štetočina. Materijalna šteta koju mravi nanose kada se nađu u nekoj prostoriji je zanemarljiva.
Međutim mravu jedu ono što i mi jedemo i na taj način kontaminiraju hranu, pa samim tim ugrožavaju I zdravlje dece. Mesta na kojima se ove štetočine kreću I način na koji se hrane (uginulim insektima) čine ih rezervoarima nekih od najopasnijih bakterija kao što je MRSA.
Kako sprečiti pojavu štetočina
Zaštita zdravlja glavni je prioritet u ustanovama gde je stacioniran veliki broj dece u istom trenutku. Sprečavanje da do pojave insekata uopšte dođe zahteva disciplinu i temeljni pristup prilikom odrzavanja higijene svih prostorija, naročito onih gde se priprema, služi i skladište hrana.
Bez obzira da li ste se u prošlosti borili sa problemima štetočina u vrtiću ili studentskom domu ili jednostavno želite da sprečite probleme u školskoj godini koja predstoji, ne čekajte da se problem napravi već delujte preventivno.
Pored angažovanja firme koja se time profesionalno bavi, postoje stvari o kojima I osoblje može voditi računa.
Stvaranje “negostoljubivog” okruženja za štetočine, uskraćivanje lako dostupne hrane, vode I skloništa, prvi je korak u njihovom suzbijanju. To se može postići uklanjanjem osnovnih elemenata za njihovo preživljavanje
• Povremeno kontrolisanje da nema mehaničkih oštećenja na objektu, pukotina u zidovima, podu, pločicama.
• Održavanje slavina, tuševa I toaleta.
• Čuvanje hrane na adekvatan način.
• Svakodnevno čišćenje prehrambenih prostorija,
• Rezanje drveća koje dodiruje zgrade,
• Postavljanje poklopaca na posude za otpad, udaljavanje kontejnera od zgrada
Zaključak
Štetne insekte je teško izbaciti i uništiti kada se nastane, i zato su mere prevencije presudne za sprečavanje njihovog pojavljivanja. Ako se ipak nađu u sredini u kojoj borave deca, vrlo je važno posao dezinsekcije prepustiti profesionalcima. Ukoliko vas interesuje cena dezinsekcije prostora pogledajte ponudu.