Doktorka objašnjava šta se može desiti ako nosimo istu masku

Doktorka objašnjava šta se može desiti ako nosimo istu masku

Ako ne menjate masku može doći do određenih zdravstvenih tegoba. Jedna doktorka je objasnila zašto ih treba često menjati.

Foto: Shutterstock

Nošenje jedne iste maske duže vremena može da izazove probleme s oralnim zdravljem, a neki od simptoma su suva usta, neugodan zadah, pa čak i bolesti usta.

Već smo naučili da zaštitne maske pomažu u sprečavanju širenja zaraznih bolesti, poput virusa kovid-19, štiteći i vas i one s kojima dolazite u kontakt.

Ova vrsta barijere pomaže u zaustavljanju respiratornih kapljica da se dalje šire vazduhom i prenose na druge ljude, kada osoba koja nosi masku kašlje, kija, razgovara ili povisuje glas.

Ali da bi zaista bilo tako, izuzetno je važno da se maske redovno menjaju i da budu čiste, jer u suprotnom one neće ispuniti svoju svrhu, a vaše oralno zdravlje biće ugroženo.

- Korišćenje i nošenje jedne iste maske duže vremena može stvoriti neželjene efekte, poput problema s oralnim zdravljem. Neki od simptoma mogu uključivati suva usta, neugodan zadah, pa čak i bolesti usta. Težina ovih simptoma je individualna, varira za svaku osobu - objašnjava dr sci Nataša Pejčić za Blic, doktor medicinskih nauka-stomatologije i otkriva koje su najčešće posledice nošenja prljavih maski.

Suva usta

Kserostomija ili simptom suvih usta javljaju se kada nemate dovoljno pljuvačke koja održava vlažnost u ustima. Suva usta ne samo da otežavaju ishranu, govor i gutanje već i povećavaju šanse za razvoj karijesa i drugih oralnih infekcija.

Loš zadah

Vaša ishrana, vaše oralno-higijenske navike i suva usta mogu uzrokovati halitozu, poznatiju kao loš zadah. Dugotrajno nošenje i nemenjanje maske može pojačati suvoću usta, ali takođe zadržava neugodan miris izazvan lošom oralnom higijenom ili konzumiranjem namirnica, intenzivnog mirisa hrane, poput belog luka.

Kako sprečavati ove simptome?

- Obavezno nosite zaštitnu masku, ali je važno da ona bude čista ili, ako je maska jednokratna, redovno je menjajte.

- Usredsredite se na rutinsku nege usne duplje. Dva puta dnevno perite zube, a jednom dnevno čistite zube koncem ili interdentalnim četkicama. Obavezno koristite odgovarajuću tehniku pranja da biste očistili sve delove usne šupljine.

- Osvežite usnu duplju između pranja zuba. Zamolite stomatologa da vam preporuči sredstvo za ispiranje usta koje ne pogoršava suvoću usta i bori se protiv bakterija. Između dva pranja zuba možete na taj način osvežiti dah i boriti se protiv bakterija. Žvakanje žvakaće gume bez šećera takođe može pomoći u popravljanju zadaha.

- Pazite na zdravlje zuba i desni. Ako primetite promene boje, bol, krvarenje ili osetljivost, obratite se svom stomatologu.

- Kontaktirajte stomatologa ako primetite bilo kakve oralne komplikacije. Takođe, preporučuju se i redovne kontrole.

- Pijte vodu tokom dana kako biste sprečili isušivanje usta. Česta konzumacija alkohola i kafe može prouzrokovati dehidrataciju, te bi je trebalo ograničiti.

Zatvoreno za komentare.