Aforizmi Duška Radovića kojih se uvek rado setimo

Aforizmi Duška Radovića kojih se uvek rado setimo

Nije potreban poseban povod da se setimo legendarnog Duška Radovića. Mudrosti jednog od najvećih srpskih pisaca i pesnika svakog dana nas inspirišu i teraju da razmislimo.

Foto: Shutterstock

"Uvek je bolje TAMO nego OVDE i uvek je lepše ONO nego OVO. Nemamo sreće sa onim što imamo i što jesmo. Našu sreću uživaju drugi a da to možda i ne znaju", govorio je između ostalog Duško Radović u popularnoj emisiji Studija B "Beograde, dobro jutro".

Dušan „Duško“ Radović rođen je 29. novembra 1922, a umro 16. avgusta 1984. Bio je srpski pesnik, pisac, novinar, aforističar i TV urednik. Neka od njegovih napoznatijih dela su: “Kapetan Džon Piplifoks”, “Poštovana deco”, “Smešne reči”, “Na slovo, na slovo”, “Beograde, dobro jutro 1” i mnoga druga. Njegove pesme su postale hitovi za decu u izvođenju dečijeg hora “Kolibri” – Mrak, Plavi zec, Strašan lav, Šta je na kraju, Pesma o mleku, Tatin muzičar, Zdravica (Sve što raste htelo bi da raste…)

Danas vas podsećamo na samo neke od njegovih poznatih mudrosti:

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by JUGOSLAVIJA / YUGOSLAVIA (@jugoslavija.sfrj) on

"Ko prvi devojci, njegova devojka. Ko poslednji devojci, njegova žena".

"Svaka žena ima po jednu, prvu ljubav, za uspomenu i dugo sećanje, za kajanje i uzdisanje, za bolje razumevanje poezije i muzike".

"Vodite računa o svom prezimenu. Ono će živeti duže od vas i odgovarati za sve gluposti i greške" .

"Oni koji izdaju i štampaju papirni novac mogli bi sa jedne strane svake novčanice štampati i uputstva za upotrebu. Mnogi građani imaju para, ali ne znaju šta sa njima da rade".

"U Poljskoj jeste zanimljivo ali ne možemo reći da je kod nas dosadno. Uzbudljivo je u Engleskoj, u Italiji, u Španiji, ali nije tačno da i kod nas nema šta da se vidi i čuje. Uopšte, mi spadamo među zanimljive zemlje u Evropi".

"Juče i prekjuče bili ste na imanju i osećali ste se dobro. Danas se vraćate na ovo naše zajedničko nemanje i ponovo postajete bespomoćni i mrzovoljni. Izgleda da drukčije i ne može. Ono što imamo na jednoj strani, to mora da fali na nekoj drugoj".

"Molimo pametne i poštene da čuvaju zdravlje i ne gube nadu. Za svaki slučaj. Ako nam niko drugi ne pomogne".

"Ima žena koje vole samo svoje muževe. Nisu ništa posebni ti muževi, već te žene".

"Niko ne veruje lepim ženama. Suviše su lepe da bi bile verne. Takav je slučaj i sa pametnim muškarcima".

"Najviše vas mrze oni koji vam najviše duguju".

"Kad će taj metro? Mnogi Beograđani su već odavno pod zemljom i čekaju".

"Nemojte živeti sto godina, jer će vam deca tada imati po sedamdeset i osamdeset godina i tek tada nećete znati šta da radite s njima".

"Svako dete trebalo bi da ima bar po jednu sestru ili brata, za slučaj da mu fale mama ili tata".

Duško Radović je pisao i scenraija za filmove, a možda je manje poznato da je upravo on "kreator" jugoslovenskog kratkog televizijskog filma "Kako su se volele dve budale". Glavni glumci bili su legendarni Milena Dravić i Dragan Nikolić koji su tokom pauze sa snimanja "pobegli" da se venčaju.

Duško Radović je umro od upale produžene kičmene moždine, bolesti koju izaziva jak stres dve godine posle ukidanja emisije "Beograde, dobro jutro".

U to vreme njegovi aforizmi, po sudu Partije, bili su nepodobni, a "prelio je čašu" onaj na račun naslednika Josipa Broza Tita.

"Ako već možemo i moramo bez Tita, možemo i bez mnogih drugih”.

Pod pritiskom javnosti, 1983. ponuđeno mu je da se ipak vrati i nastavi svoju priču.

“Ja jesam mali čovek sa radija, ali nisam onaj koji se pali i gasi na dugme”, odgovorio je Duško Radović.

U Beogradu je 27. maja 1984. godine osnovano Pozorište Duško Radović, kao pozorište lutaka Srbije.

Duško Radović je bio strastveni navijač Fudbalskog kluba "Partizan".

Ovo je njegova poslednja emisija "Beograde, dobro jutro", poslušajte je:

Zatvoreno za komentare.