Užurbani poslovni svet ne ostavlja mnogo mogućnosti i vremena za preterano razmišljanje o odlukama. Naprotiv, čini se da se odluke sve češće donose nepromišljeno.
Foto: Shutterstock
Međutim, da li je to ispravno i koliko utiče na vaš posao?
Najbogatiji čovek na svetu opisao je način na koji donosi odluke u svojoj novoj knjizi “Invent and Wander”. Osnivač Amazona, Džef Bezos, trenutno poseduje bogatstvo vredno 181,4 milijarde dolara, a njegova kompanija je ove godine napredovala možda više nego ikad pre.
Za početak, Bezos navodi da je dobar san neophodan za normalno funkcionisanje ujutru, pa se on nikada ne odriče svojih osam sati sna. Iako se neki biznismeni “hvale” da spavaju samo četiri ili pet sati, ovaj Amerikanac nije među njima.
Kako kaže, voli da doručkuje sa decom pre nego što krenu u školu, i ne voli da proverava mejlove samo što otvori oči. Iz tog razloga je odredio da mu poslovni sastanci počinju tek od deset. Do 17 časova u podne, kako kaže, više ne može da razmišlja o spornim pitanjima pa predlaže ponovni pokušaj sutra od deset.
“Spavanju dajem prednost, osim ako ne putujem u različitim vremenskim zonama. Ponekad je nemoguće spavati čitavih osam sati, ali jako sam usreređen na to da dobijem osam sati kad god mogu. Mislim bolje, imam više energije i moje raspoloženje je bolje”, navodi on.
S obzirom na to da je osnivač i vlasnik velikog biznisa, i plus najbogatiji čovek na svetu, Bezos navodi da je njegov posao da donese mali broj visoko kvalitetnih odluka.
“Kao viši rukovodilac, za šta ste zaista plaćeni? Za donošenje malog broja visokokvalitetnih odluka. Vaš posao nije da svakodnevno donosite na hiljade odluka”, napisao je Bezos.
Ono što je zanimljivo jeste da Bezos odluke donosi čak tri godine unapred i ne više od tri odluke dnevno.
Kako da donosite odluke?
Kako otkriva, trenutno razmišlja o 2023. godini a to savetuje i druge.
“Morate da razmišljate dve ili tri godine unapred, a ako ste već tako razmišljali, zašto biste danas donosili stotinu odluka. Ako donosime, otprilike, tri dobre odluke dnevno, to je dovoljno i treba da budu veoma kvalitetne”, navodi Bezos i podseća da je još jedan milijarder Voren Bafet rekao da je on tako uspešan zato što donosi tri jako dobre odluke, ali godišnje.
“Ja zaista verujem u to”, kaže Bezos.
Kako objašnjava najbogatiji čovek na svetu, postoje dve vrste odluka, one čije su posledice nepovratne, tzv jednosmerne i one koje mogu da se isprave, dvosmerne.
“Možete da donesete odluke i da zakoračite. Ako se ispostavi da je odluka bila pogrešna, možete da napravite rezervu. Međutim, u velikim korporacijama to može da napravi katastrofu. Kada postoji odluka koju treba da donesete, zapitajte se “Da li je odluka jednosmerna ili dvosmerna” Ako se radi o dvostranoj odluci, o njoj razgovarajte sa malim timom, ili čak samo sa jednom osobom. Ako je pogrešno, pogrešno je. Vi ćete to premeniti. Ali ako je odluka jednosmerna, analizirajte ih na nekoliko načina”.
U timu uvek postoje oni za i oni protiv
Drugi važan faktor u odlučivanju jeste tim.
Kako navodi, donošenje odluke može da ubrza to što u timu postoje oni koji su za i protiv.
“Svima je stalo, a proces donošenja odluke može da postane vrlo lako rat za iscrpljivanje. Ko bude najizdržljiviji pobediće i druga strana, sa suprotnim mišljenjem će prosto da odustane”, kaže Bezos i dodaje:
“To je najgori proces donošenja odluka na svetu. To ostavlja sve demoralisanim a vi dobijete slučajne rezultate. Mnogo je bolji pristup da o odlukama rapsravljaju stariji i mlađi zaposleni zbog različitih stavova”.
Razmislite o ovom načinu donošenja odluka, posebno jer je to način najbogatijeg čoveka na svetu. A ako su vam do sada uzori bili osobe koje misle da je to gubljenje vremena, ili koji donose desetine odluka dnevno – vezanih za posao, možda je vreme da preispitate tu perspektivu.