Ako ste i vi jedna od onih mama koje mogu sve i sve stižu, iako padate s nogu od umora, evo kako da se malo rasteretite. Uključite klince i odredite im zaduženja u skladu sa njihovim uzrastom.
Deca u najvećem broju slučajeva mogu da urade mnogo više nego što odrasli misle. Ovo, naravno, ne znači da treba od njih da očekujete da brinu o održavanju kuće na isti način na koji vi to radite, ali zaduženja u skladu sa uzrastom su dobrodošla.
Prvo, zato što ćete sebi tako olakšati život, i drugo, zato što ćete klince naučiti odgovornosti i razviti im radne navike. Uz to, deca obično vole da pomažu, a ako ih posle obavljenog posla i pohvalite i zahvalite im se na pomoći - sreći nema kraja.
Evo šta možete da očekujete od dece, u skladu sa njihovim uzrastom:
Između druge i treće godine, možete računati na malu pomoć. Ono što je lepo je što ovako mala deca zaista svim srcem žele da vam pomognu. Zato je dobro da im to omogućite, jer ćete tako podstaći njihovo samopouzdanje.
U ovom uzrastu, detetu možete da date da vam ponese kesu sa nečim vrlo laganim kad se vraćate iz prodavnice, recimo sa salvetama, toalet papirom, jednom, dve kesice grisina.
Osim toga, trebalo bi polako da ih učite da igračke uveče moraju da idu na svoje mesto, na spavanje, recimo. To je dobar način da dete stekne naviku da sređuje svoju sobu, a da mu to ne predstavlja mrsku obavezu. Može da stavi igračke u fioke, da slikovnice vrati na policu, bojice na mesto…
Takođe, trebalo bi da zna da "đubre živi u kanti za đubre", tako da ume da ode i baci praznu kesicu grisina, upotrebljen ubrus posle ručka i slično.
Između četvrte i sedme godine, deca i dalje žele da vas oponašaju i pomažu vam. U ovom uzrastu, trebalo bi da umeju sami da odaberu odeću koju će obući i izvade je iz ormara, da umeju da slože recimo čiste čarapice i da ih stave na mesto. Ovo je i pravo vreme da počnu "sami" da nameštaju krevet.
Možete ih pustiti da sami sebi naprave sendviče, uz nadzor naravno, pošto ipak vi morate i dalje da baratate oštrim noževima za hleb, sir i slično. Takođe, trebalo bi da im pokažete kako se briše prašina, tako da mogu da vam "pomažu". Ovo je i uzrast kad bi trebalo da znaju da recimo stave stvari koje ste doneli iz nabavke na mesto.
U predškolskom uzrastu, mogu i da vam pomažu u zalivanju cveća, na primer, a trebalo bi da umeju sami da počiste manji nered koji su napravili (da ubrusom obrišu prosutu vodu i slično).
Između osme i desete godine, trebalo bi da umeju sasvim sami sebi da naprave sendvič ili žitarice za doručak, da umeju potpuno samostalno da postave sto, da posle obroka stave prljave sudove u sudoperu, da očiste svoje cipele ili patike, da obrišu prašinu, nahrane kućne ljubimce, prostru čarapice na stalak za sušenje veša, slože svoje stvari i da potpuno samostalno sređuju svoju sobu.
Između devete i dvanaeste godine, vaše dete je već pravi školarac koji može neke kućne poslove i da "preuzme na sebe". U ovom uzrastu, deca već mogu da iznose đubre, da usisaju stan, da redovno i potpuno samostalno brišu prašinu i slično.
Starija deca mogu da urade manje-više sve.Problem je samo što u trenutku kad porastu dovoljno da mogu da urade manje-više sve, obično ulaze u pubertet i više ne žele da rade… manje-više ništa.
Važno je samo da decu ne podmićujete nagradama da biste ih naveli da vam pomažu.
Stvar je u tome da klinci shvate na vreme da mama i tata nisu njihovi robovi i da ste vi rodili dete, a ne iranskog princa ili princezu. Dakle, vi niste dužni da ih podmićujete čokoladom, kolačima ili bilo čime sličnim da bi vam oni pomagali. Naprotiv, oni su dužni da budu dobri i ljubazni i da pomažu vama da bi kuća u kojoj svi zajedno živite bila čista i uredna.
Jedino "dozvoljeno" sredstvo je podsećanje da što pre svi zajedno sredite kuću, to ćete ranije moći svi zajedno da radite nešto zabavnije.