Koja je prva stvar koju radite kad čujete da vaša beba plače? Ustajete i uzimate je u naručje. Znamo da je to jedan od načina da se novorođenče opusti i umiri. To se praktikuje vekovoma i nikad nije izneverilo. Ali koji razlog stoji iza tog fenomena?
Foto: ShutterStock
Prema istraživanju objavljenom 2013. godine u „Current Biology“, bebe mlađe od šest meseci odmah su se umirile i prestale da plaču kada su ih majke nosile. Srčani puls je počeo da opada za razliku od beba koje su bile u krilu majki koje su sedele.
Ova reakcija beba ne odnosi se samo na ljude. Sličan obrazac vidljiv je i kod nekih drugih sisara.
Za potrebe tog istraživanja naučnici su pratili ponašanje 12 zdravih beba uzrasta od mesec dana do šest meseci. Cilj je bio utvrđivanje najefikasnijeg načina umirivanja uplakane ili uznemirene bebe. Pokazalo se da je to nošenje.
Naučnici su zaključili da je uzrok ovakvog ponašanja urođen mehanizam za opstanak. To je koordinisani skup centralnih, motoričkih i srčanih pravila koji je važan deo interakcije između majke i deteta.
Nošenje podstiče fiziološke reakcije koje pomažu da se beba umiri, prenosi Times of India.
Dakle, ako vaša beba plače, najbolje je da je uzmete i nosite neko vreme u rukama. Tako ćete lakše i utvrditi razlog njihovog plača. Na primer, da li su gladni ili samo uplašeni.