Novinar magazina "Figaro" Žan Kristof Bison predstavio je prestonicu Srbije, Beograd, kao "kraljicu Balkana". U Beogradu navodi niz mesta koja obavezno treba posetiti, i to samo na dva sata i petnaest minuta leta od Pariza.
Foto: Shutterstock
Otkrijete beli grad sa izuzetnom umetničkom scenom, bogatim istorijskim i kulturnim nasleđem, grad pun avantura, iznenađenja i susreta u svakoj kafani, uličici, parku i zgradi, na raskrsnici između Istoka i Zapada, na razmeđi dvaju bivših carstava, grad koji vri, radostan i eksplozivan, "kraljicu Balkana", uz čuveni slogan koji sve pokreće: "Idemo!"
Ovako je Beograd predstavio francuski novinar i pomoćnik direktora magazina "Figaro" Žan Kristof Bison, u rubrici koja predlaže boravak od 48 sati u jednom gradu, i na sajtu "Figaroa" je novoustanovljena referenca za posetioce iz ovog dela Evrope.
Rubrika, iako postoji manje od pola godine, svakog meseca zabeleži čak 24 miliona jedinstvenih pregleda. Do sada su predstavljeni Kjoto, Barselona, Prag, Berlin, Brisel, London i Amsterdam.
- Reč je pre svega o velikim prestonicama, a želeo sam da glavni grad Srbije bude među prvima - kaže, za "Novosti", Bison, koji je zaljubljen u Beograd.
U svom autorskom tekstu ističe da je, dvadeset godina posle sivog i teškog perioda ratova i embarga, Beograd povratio energiju, boje i osećaj za zabavu, kao destinacija koju preferira zapadna omladina u potrazi za senzacijom, novitetima i egzotikom.
- Sve to se nalazi na samo dva sata i petnaest minuta leta od Pariza - poziva Bison turiste da obiđu našu prestonicu.
Foto: Shutterstock
Navodi i mesta koja neizostavno treba posetiti. Na početku su noviteti, kao što su obnovljeni restoran "Ruski car" i "Buda bar".
Za prvi dan u svojoj turi je predvideo polazak od Trga Slavija, "gde je otvoren prvi 'Mekdonalds' u komunističkoj Evropi", šetnju do Hrama Svetog Save, "kao druge najveće pravoslavne bogomolje u svetu", spomenika Karađorđu, "koji je digao ustanak protiv Turaka", restorana "Franš" - po imenu čuvenog francuskog generala, odakle se vidi i "Marakana". Slede povratak na Slaviju, pa odlazak na Savu, promenada do Dunava...
Bison zatim predlaže odlazak na sarmu, gibanicu, pasulj i ćevapčiće, popodnevnu šetnju Kalemegdanom, obilazak Konaka kneginje Ljubice i Saborne crkve, kao i francuske ambasade koja svojim spektakularnim izgledom ukazuje na francusko-srpsko prijateljstvo.
Treba videti i mesto gde se nekada nalazila Narodna biblioteka, srušena u bombardovanju 1941.
Po izlasku iz zelenih pluća grada, sa Kalemegdana, sledi šetnja Trgom republike i Ulicom kneza Mihaila, a onda pravac ka Skadarliji, gde svirači "vraćaju u vreme Kusturičinog filma 'Dom za vešanje".
Foto: Shutterstock
- Veče u Beogradu je ludo - piše Bison.
Drugi dan predviđen je za obilazak Dorćola, sa njegovim radnjicama, kafeima i restoranima, Crkve Svetog Aleksandra Nevskog, Skupštine, zgrade Pošte i Starog dvora, Crkve Svetog Marka, "Madere", Tašmajdana... Popodne je rezervisano za obilazak Narodnog muzeja, razgledanje grafita na zidovima zgrada, galerija...
Sve je propraćeno lepim fotografijama, a Bison daje i korisne podatke o cenama, prevozu i smeštaju.
Duh srpske prestonice je, kaže, posebna priča.
- Dušu Beograda je nemoguće opisati. Ona je na licima, zidovima, grafitima. Samo u Beogradu može da se napravi nit sa natpisima koji datiraju još iz sedamdesetih i vremena panka. Na sve strane su fantastični slogani. Mladi umetnici su to izuzetno integrisali u duh grada.
Bison kaže da se mnogi gradovi u Evropi menjaju na loš način, što nije slučaj s Beogradom.
- U tim gradovima danas postoje delovi samo za turiste, s galerijama s jedne strane i barovima s jeftinim pićem s druge, a njihovim stanovnicima s treće. To su "gradovi-muzeji". Beograd uspeva da sve to pomiri na jednom mestu.
Foto: Shutterstock
Bison ne zaboravlja ni bogatu istoriju srpske prestonice:
- Beograd je grad pun bolne i slavne istorije, patnje i okupacija, koji su ugrađeni u njegove zidove i arhitekturu, ali i grad koji živi svakodnevno punim ritmom.
Reportažu je delom uradio proteklog leta, ali je Beograd ponovo posetio zimus.
Bison voli Beograd, u koji je prvi put došao pre 25 godina.
- Želim da uverim ljude da je to grad koji ključa i stalno se obnavlja. Ima nekih delova Beograda koji su nestali, što nam daje pravo da budemo nostalgični, ali u isto vreme grad se ulepšava, ne gubi korene i lice. Svaki put kad dođem, primetim da se promenio, u isti mah ne menjajući se mnogo. Menja se, ali zadržava svoj duh - ističe francuski novinar.
Bison namerava da nastavi s predstavljanjem srpskih gradova.
- Planiram da sledeće godine uradim reportažu o Novom Sadu, kao kulturnoj prestonici Evrope. Mnogo toga zanimljivog može da se vidi i u ovom gradu - ističe Žan Kristof Bison za Novosti.