Veliki broj nas kada sprema hranu na ulju baca preostalo ulje u sudoperu. Time što nakon prženja prosipamo ulje u sudoperu pravimo veliku grešku jer pored toga što prljamo naše cevi i zapušavamo ih, nepovratno zagađujemo životnu sredinu. Dajemo vam odgovor, gde baciti ulje nakon upotrebe.
Foto: Shutterstock
Postoji nekoliko načina da se rešite viška ulja i da pri tom ne zagađujete okolinu, ali i da ga ponovo bezbedno upotrebite za spremanje hrane.
Ostavite ulje da se ohladi kako biste izbegli rizik da se opečete dok ga odlažete. Nikada ne ostavljajte velike i teške posude pune vrelog ulja i ne sipajte vrelo ulje u smeće. Ostavite ulje da se ohladi ako treba i preko noći. Ako je ostala mala količina ulja u tiganju, upijte je papirnim ubrusima i bacite ih u smeće.
Sipajte ulje u posudu sa poklopcem. Ako želite da opet iskoristite već korišćeno ulje, potrudite se da posuda bude dobro oprana i suva. Plastične tegle od kikiriki putera su odlične za čuvanje ulja. Označite na tegli šta je unutra kako neko od ukućana ne bi slučajno iskoristio ulje. Pre nego ponovo upotrebite ulje procedite ga kroz papir za filter kafu. Izbegavajte upotrebu istog ulja više od dva puta.
Foto: Shutterstock
Sipajte ulje u plastičnu kesu za smeće i bacite je u kontejner. Tako ćete zagaditi manje okolinu, jer verovali ili ne jedan litar bačenog ulja niz slivnik zagadi skoro jedan milion litara čiste vode. Pomenuta količina je količina vode koju čovek upotrebi za punih 14 godina.