Mikrotalasna pećnica je veoma popularna i u većini slučajeva se koristi za pripremu nekih jednostavnih jela ili podgrevanje. Pošto se brzo greje, često se koristi i za odleđivanje namirnica. Takođe, ogroman broj ljudi mikrotalasnu koristi kao glavni način za pripremu kokica.
Foto: Pixabay
Iako je ova pećnica savršena za podgrevanje, neke namirnice jednostavno ne smete podgrevati u ovoj pećnici. Pošto mikrotalasna greje hranu pomoću mikro talasa, hrana se greje iznutra ka spolja. Zbog toga neka hrana ne sme da se podgreva, jer se sastav te hrane menja u toku podgrevanja.
Evo o kojim namirnicama je reč:
Celer
Foto: Pexels
Verovatno se pitate –ko još podgreva celer? Iako se on direktno ne podgreva, on je čest sastojak različitih supa i čorbi. Zbog toga čorbe sa celerom podgrejte na ringli, a ne u mikrotalasnoj pećnici. Nitrati u celeru postaju otrovni kada se zagrevaju u mikrotalasnoj.
Jaja
Foto: Pexels
Iako je omlet lep i kada je hladan, neki imaju čudnu naviku da podgrevaju svako jelo. Međutim, kada je reč o jajima, njih nikako ne smete podgrevati. Kada se podgrevaju u mikrotalasnoj jaja postaju otrovna.
Spanać
Foto: Pexels
Spanać se često koristi kao dodatak jelima. Međutim, nikako ga ne smete zagrevati u mikrotalasnoj pećnici. Nitrati u spanaću posle zagrevanja postaju nitriti pa se od njih možete otrovati.
Pečurke
Foto: Pexels
Pečurke su veoma osetljive na toplotu. Čak i kada se pripremaju, nije potrebno da se mnogo prže ili kuvaju na vatri. Problem sa pečurkama je taj što proteini, vitamini i amino kiseline koje se nalaze u njima nisu baš pogodne po stomak. Kada se pečurke podgreju, situacija postaje još gora, pa će njihovo varenje biti dodatno otežano.
Krompir
Foto: Pexels
Verovatno niste očekivali da će se krompir naći na ovoj listi, ali kao što vidite, tu je. Iako vam neće izazvati neke probleme, kada se podgreje, krompir gubi ukus i zdravstvena svojstva.