Dete je za prvi bicikl spremno sa oko dve godine. Pošto osećaj za ravnotežu kod dvogodišnjaka još nije dovoljno razvijen niti je on sasvim stabilan na nogama, bicikl za ovaj uzrast mora da bude primeren detetu koje ne može samo da okreće pedale ni da upravlja volanom.
Foto: Pexels
On mora da ima velike točkove, a pored pedala postolje na koje dete može da stavi noge.
Iako dete do dve godine ne može da vozi samo, dobro je da već tada počne da uči da vozi, jer je iskustvo pokazalo da to doprinosi kako sticanju samopouzdanja kod deteta, tako i boljoj koordinaciji pokreta.
Foto: Shutterstock
Iskustvo je takođe pokazalo da su deca sa pet godina spremna za prvi pravi bicikl, da voze sama, bez pomoći roditelja, ali da bi i tada valjalo da bicikl ima pomoćne točkiće za svaki slučaj.
Koliko god roditelji voleli da njihov mališan što pre "provoza" bicikl, oprez je neophodan.
Posebno zato što u slučaju nekog većeg negativnog iskustva sa vožnjom, kao što je recimo nezgodniji pad, dete može da navuče strah od vožnje bicikla, koji je kasnije teže prevazići. Strah od padova dosta utiče na to kada će dete da nauči da vozi bicikl na dva točka.
Foto: Shutterstock
Prilikom kupovine bicikla prvenstveno je važno da vodite računa o kvalitetu, a ne o nekim sporednim stvarima koje decu privlače, kao što je recimo boja bicikla ili neki nevažni dodaci, koji nemaju skoro nikakvu funkciju.
Da nauče da voze bicikl deci najčešće pomažu roditelji. Pritom je važno da roditelj pusti dete da samo okreće pedale, a on da ga, ovlaš držeći zadnje sedište, pridržava da ne padne. Pogrešno je gurati ili vući bicikl dok dete sedi na njemu.
Foto: Shutterstock
Pogrešno je i vikati na dete ako sporije uči i plašiti ga vožnjom. Vožnja bicikla se najbolje uči na ravnim površinama, dalje od saobraćaja, pa u početku, dok dete ne nauči da vozi i stekne sigurnost, valja izbegavati uzbrdice i nizbrdice.