Kako bi slikarska remek dela izgledala nakon klimatskih promena

Kako bi slikarska remek dela izgledala nakon klimatskih promena

Na panelu Ujedinjenih nacija za klimatske promene za period između 2030. i 2052. prognoziran je porast globalne temperature od 1,5 °C u odnosu na preindustrijsku eru. A kako bi slikarska remek dela izgledala nakon klimatskih promena?

Foto: YouTube/printscreen

Šta će porast temperature značiti u svetu za tih 1,5 stepeni? Zapravo, to će pokrenuti čitav lanac katastrofalnih promena: podizanje nivoa mora, promene kopnenih i morskih ekosistema, povećani intenzitet i učestalost ekstremnih vremenskih prilika, ekstremne temperature, suše, gubitak i izumiranje vrsta...

Razmere tih promena, muzej Prado iz Madrida ilustrovao je pomoću nekoliko remek-dela iz svoje kolekcije.

Prado je na ovom projektu sarađivao sa Svetskim fondom za zaštitu divljih životinja, a okupio je umetnike koji su čuvene slike izmenili u skladu sa promenama koje predstoje svetu.

Foto: YouTube/printscreen

Tako je reka presušila na "Pejzažu sa Haronom koji prelazi reku Stiks" Joakima Patinira, dok je nivo mora toliko porastao da je gotovo utopio Velaskezovog "Filipa IV na konju" (slika iznad).

"Deca na plaži" Hoakina Sorolje zatrpana su mrtvim ribama, dok zeleni "Suncobran" slavnog Fransiska Goje postaje crni kišobran u izbegličkom kampu.

Ova zloslutna Prado kolekcija nazvana "+1.5ºC menja sve" izložena je na bilbordima Madrida i na internetu, a nadamo se da će odjeknuti celim svetom - dok ne bude prekasno.

Zatvoreno za komentare.