Generalni sekretar UN Antonio Gutereš je govorio o dva scenarija koja čekaju svet nakon pandemije koronavirusa, prenosi RIA Novosti.
Foto: Shutterstock
Prvi, "optimistični", podrazumeva da će zemlje uspešno prevazići i uspešno se suočiti sa trenutnom situacijom. Nordijske države će razviti uspešan plan oporavka, a zemlje u razvoju će dobiti pomoć.
Gutereš je takođe izrazio nadu da će se vakcina za korona virus pojaviti za devet meseci i da će biti dostupna svima. Prema njegovom mišljenju, ako se događaji razviju u ovom pravcu ekonomija će se oporaviti, i svet će se vratiti u normalu za dve ili tri godine.
Međutim, generalni sekretar UN-a je takođe govorio o "pesimističkom" scenariju, koji nas može sačekati ako zemlje ne budu koordinirale svoje delovanje.
Foto: Shutterstock
Prema njegovom mišljenju, doći će do novih epidemija, a situacija u zemljama u razvoju će se drastično pogoršati.
U tom slučaju je moguće i da će rad na vakcini biti odložen ili da će razviti jaka konkurencija, pa će vakcine završiti samo u razvijenim zemljama.
- Ako se ovaj scenario ostvari, videćemo porast segregacije, populizma i ksenofobije - naglašava Gutereš.
Pored toga, prema Guterešu, zemlje će postajati sve izolovanije, a svet neće biti u stanju da organizuje jedinstvenu vladu za rešavanje zajedničkih problema.
View this post on Instagram
Kao rezultat toga, upozorava generalni sekretar UN-a, može doći do globalne ekonomske depresije koja će trajati najmanje pet do sedam godina pre nego što se svet vrati u normalu.
On napominje da je sada teško reći u kom se smeru svet kreće, ali potrebno je učiniti sve što je moguće i pripremiti se za najgore. Pandemija nam je pokazala da ponašanje treba promeniti, a izolovanje i sebičluk su sada opasni za sve.
Gutereš je napomenuo da je neophodno preispitati trenutne oblike međudržavne saradnje, u okviru kojih će UN i njena tela, Svetska banka, kao i MMF i regionalne organizacije tesnije sarađivati.