Kako da nađete posao u doba korone i da li da šaljete svoju biografiju?

Kako da nađete posao u doba korone i da li da šaljete svoju biografiju?

U trenucima pandemije, mnoge kompanije razmišljaju kako da pređu na daljinski rad, a ovaj proces praćen je nažalost brojnim otpuštanjima kao i odlascima zaposlenih. I vi se verovatno pitate da li i dalje da šaljete svoje biografije na adrese poslodavaca.

Foto:Shutterstock

Pod pretpostavkom da firme neće zapošljavati, mnogi se odlučuju da prestanu potragu za poslom. Ali kako savetuju stručnjaci, to je pogrešan potez. 

Tačno je da ekonomisti predviđaju recesiju, ali stručnjaci za karijeru kažu da je najbolje da nastavite da budete u kontaktu i da se povezujete, pod uslovom da malo promenite pristup i prilagodite se novonastaloj situaciji.

- Kompanije možda ne zapošljavaju danas jer pokušavaju da shvate kako virtuelno poslovati, ali će zapošljavati. Ljudi koji nastavljaju izgradnju odnosa i razmenu ideja biće u boljoj poziciji kada kompanije počnu da zapošljavaju - kaže Daniel Biparlant Moser, izvršni drektor u jednoj kompaniji za razvoj karijere u Ešvilu. 

- Budite spremni za radna mesta koja su bila otvorena, a potom "zamrznuta" jer će ponovo doći do njihovog aktiviranja - tvrde stručnjaci i savetuju da do tada možete napraviti sledeće pokušaje da se zaposlite.

Razmislite koliko je hitna vaša potreba za zaposlenjem

Ako možete priuštiti da potragu za poslom stavite na čekanje, onda to i uradite. Ali ako ne, onda se spremite na izazov da biste došli "na radar"menadžeru za zapošljavanje.

Takođe, ukoliko i nađete novi posao, nemojte očekivati da to bude vaše zaposlenje iz snova. To će verovatno biti kratkotrajan posao, ali se strpite jer bolja vremena sigurno dolaze - tvrde stručnjaci za karijeru. 

S obzirom na to da je industrija teško pogođena pandemijom koronavirusa, pokušajte da pronađete odgovorajaući posao koji će vam omogućiti da platite kiriju i obezbedite normalan život dok ne nađete nešto bolje. 

Pokušajte da se povežete sa osobama iz profesije

S obzirom na to da neko vreme nećete moći na razgovore za posao, probajte da se uvežete sa ljudima iz struke putem društvenih mreža. Razgovarajte i sa onima koji bi mogli da vam pruže šasnu za posao. 

Potražite grupe na Fejsbuku ili Linkt Inu i pridružite im se. Na primer ukoliko tražite posao u marketingu, možete pronaći brojne grupe na Linkt Inu i pridružiti im se, te na taj način steći kontakte iz iste profesije.

Takođe, važno je da se pripremite za virtuelni intervju za posao, te podesite kameru pod dobrim uglom i sa prijateljem provežbajte nastup za ovakvu vrstu razgovora. 

Foto:Shutterstock

Budite u kontaktu sa potencijlanim poslodavcima

Ukoliko ste u nekom trenutku i otišli na razgovor za posao, a sada vam se poslodavac ne javlja, možda ne bi bilo loše da ipak održite kontakt s njim jer je moguće da je vaša pozicija trenutno "zamrznuta" te da ćete dobiti posao kada ponovo bude otvorena. 

Javite se menadžeru za zapošljavanje imejlom i napišite da ste zahvalni na prilici te da razumete situaciju i da ćete biti na raspolaganju za posao kada se mogućnosti ponovo budu stvorile. 

Održavajte kontakte i sa ljudima sa prethodnog posla, kao i sa svima onima koji bi mogli biti od pomoći kako biste našli novo zaposlenje. 

Ispred ponosa svakako bi trebalo da bude vaša profesionalnost i volja za radom. 

Međutim, stručnjaci savetuju da nikako imejlove ne pišete u duhu da bi vama bila potrebna pomoć, već se obraćajte sa: "Mogu li vam nekako pomoći?", tom prilikom izrazite svoju zabrinutost za opšte stanje u poslu i "provucite" poslodavcu informaciju o nekoj posebnoj veštini koju posedujete. 

Prikupite informacije

Pre nego što se prijavite za neku poziciju, dobo se informišite o kompaniji u kojoj želite da se zaposlite. Veoma je važno da li ta firma dozvoljava rad od kuće? Da li kreatvno podstiču i podržavaju zaposlene? I da li su otpuštali osoblje. 

A kada bude došao trenutak za razgovor za posao možete iskoristiti neke od tih informacija, a vaš poslodavac svakako će biti impresioniran činjenicom da već dobro poznajete prilike u firmi, te će mu biti jasno da ste vi osoba koja će se lako snaći u toj kompaniji. 

Iskoristite trenutnu situaciju i menajte se

Period zatišja u zapošljavanju iskoristite da dobro razmislite kojim poslom želite da se bavite, sastavite listu firmi u kojima biste želeli da radite i nikako se nemojte prjavljivati za svaku otvorenu poziciju bez prethodne prirpeme. 

Budite spremni i da, kako kažu stručnjaci, menjate igru. Ako tražite posao marketing menadžera, a firma zbog trenutne situacije možda više traga za ljudima koji će se baviti komunikacijama, ne libite se da možda promenite svoju profesionalnu orijentaciju.

Budite ono što vaš poslodavac traži, ali samo ukoliko se to poklapa sa vašim potrebama i interesovanjima. 

Poboljšajte svoje veštine

Sada je savršen trenutak za poboljšanje vaših kvalifikacija. Analizirajte opise poslova i sve što poslodavci traže, a potom se usavršavajte kako biste u pravom trenutku bili pravi čovek za njih sa svim kvalifikacijama koje traže. 

Zatvoreno za komentare.