Omiljeni napitak je u našim krajevima postao čak i deo kulture. Za mnoge ljude savršen početak dana podrazumeva ispijanje kafe, a ni sastanci, kao ni druženja s prijateljima, ne mogu proći bez nje.
Foto: Shutterstock
Međutim, jeste li se ikad pitali kako svakodnevno ispijanje kafe utiče na vaš organizam?
Stručnjaci smatraju da kofein iz kafe utiče na naš mozak i to tako da poboljšava raspoloženje. Šta više, pojedina istraživanja idu toliko daleko da tvrde da je stopa samoubistva 45% manja kod ljudi koji konzumiraju dve do tri šoljice kafe dnevno nego kod onih koji je uopšte ne piju.
Ovo je verovatno glavni razlog zbog koga studenti vole da je piju tokom učenja.
Foto: Unsplash
Relativno nova studija je ukazala na to da kofein, osim što deluje kao stimulans i poboljšava pažnju i koncentraciju, ima i pozitivne učinke na dugoročno pamćenje. U manjim dozama kofein poboljšava mentalne sposobnosti i budnost. Ipak, važno je naglasiti i da kofein ne utiče na sve nas na isti način. Vaša ličnareakcija na kofein može biti znatno drugačija od reakcija osoba koje poznajete.
Kofein "isključuje" receptore u mozgu zadužene za adenozin, koji uzrokuje osećaj umora, a osim toga, jedna do maksimalno četiri šoljice kafe dnevno (zavisno od vaše težine) mogle bi da poboljšaju rezultate treninga izdržljivosti i aerobika.
Na to hoće li kafa uticati na nivo holesterola u vašem organizmu, zavisi od toga kakvu kafu pijete.
Foto: Pixabay
Naime, u turskoj kafi i espressu ima znatno više kafestola nego u filtriranoj ili instant kafi. Takođe, ispijanje kafe može trenutno da povisi vaš pritisak, ali najčešće se radi o kratkoj, privremenoj promeni.
Baš kao ni sa svim drugim stvarima, ni s kafom ne biste trebali da preterujete. Previše kafe moglo bi da rezultira glavoboljom, nesanicom i nervozom.
Foto: Pixabay
U takvim situacijama, ako naglo pokušate da prestanete da konzumirate kafu, mogli biste da osetite apstinencijsku krizu koja najčešće traje 12 do 48 sati, a glavni simptom je glavobolja.