Nošenjem se nakit neminovno prlja i to najviše od kamenca iz vode, zatim masnoća sa kojima dolazi u dodir i na kraju krajeva i mrtvim ćelijama kože. Kako bi se bar malo zaštitio od prljanja, bilo bi dobro smanjiti dodir nakita sa vodom a to znači skidati ga prilikom tuširanja.
Foto: Shutterstock
Prstenje je najbolje skinuti sa ruku dok se pere posuđe i obavljaju kućni poslovi prilikom kojih može da dođe u dodir sa vodom, masnoćom, prljavštinom, raznim hemikalijama kojima se čisti nameštaj.
Nakit, i kada se ne nosi, gubi sjaj naročito kada dolazi u dodir sa vlagom. Zato je važno da se pravilno čuva, a najbolje mesto jeste kutija u kojoj je kupljen ili pamučna kesica ili krpa.
Foto: Shutterstock
Zaprljan nakit se može očistiti i osvežiti i prirodnim sredstvima koja imate u kući.
Nakitu od srebra može se vratiti stari sjaj tako što se dobro istrlja korom limuna ili potopi u rastvor vode i sode bikarbone i u njemu drži nekoliko sati.
Nakit se zatim istrlja rastvorom u kome je stajao, ispere vodom, obriše mekanom krpom i ostavi da se još malo prosuši.
Umesto rastvora sode bikarbone i vode, može da posluži i rastvor sirćeta i sode bikarbone. Postupak je isti kao i sa prethodnim rastvorom.
Foto: Shutterstock
Zlatni nakit se lepo čisti potapanjem u alkohol nakon čega se lagano istrlja mekanom četkicom za zube. Da bi se zlatu vratio izgubljeni sjaj neophodno ga je oprati vodom i neutralnim sapunom.
Ukoliko na njemu ima i ukrasa, njih treba lagano iščetkati mekanom četkicom za zube.
Za čišćenje nakita od bakra može poslužiti i deterdžent za pranje posuđa, a ukoliko na nakitu ima i mrlja, njih je najlakše ukloniti krpicom namočenom smesom soli i sirćeta.