Dobro je znati da turbulencije nisu opasne, iako tako deluju. Kako se izboriti i savladati strah od letenja?
Foto: Shutterstock
Strah od letenja jedan je od najčešćih ljudskih strahova, a procenjuje se da se jedan od deset ljudi boji leta avionom.
Za taj strah postoje mnogi razlozi, a neki od njih su strah od visine, klaustrofobija, strah od nesreće uzrokovane lošim vremenom, nelagoda usled turbulencija, problemi pri poletanju i sletanju...
Međutim, s delom ovih strahova lakše ćete se suočiti uz prave informacije, a časopis Reader's Digest preneo je nekoliko korisnih saveta koje su s njima podelili piloti i stjuardese.
Prvi savet se odnosi na one koji strahuju od toga da bi se avion mogao srušiti zbog nevremena, koji bi trebali leteti jutarnjim letovima jer je u popodnevnim satima mnogo veća šansa za oluju.
A kad je već reč o nevremenu, valja napomenuti i kako munje ne mogu nauditi avionima koji su dizajnirani i izrađeni tako da to mogu podneti.
Foto: Shutterstock
Dobro je znati da turbulencije nisu opasne, iako tako djeluju. Nije moguće da turbulencija sruši avion. Piloti ne izbegavaju turbulencije zato što se boje da će avionu pokidati krila, nego zato što su naporne.
Reader's Digest prenosi i neke zgodne trikove koji se tiču prostora u avionu, pa tako pišu da je avion poput klackalice, najstabilniji na sredini.
Prema tome, svako eventualno pomeranje tela putnika biće manje u slučaju da sede na sredini aviona, blizu krila.
Ako vam je uvek hladno, najprijatnije će vam biti u zadnjem delu aviona. Ali ako vam je potrebniji svežiji vazduh, birajte prednji deo, jer vazduh u avionu struji od prednjeg ka zadnjem delu.