Kako učiti strane jezike: 10 saveta osobe koja govori 16 jezika

10 saveta osobe koja govori 16 jezika

Kato Lomb, iako po obrazovanju hemičar, bila je jedan od prvih simultanih prevodilaca na svetu. 

Foto: Shutterstock

Tečno je prevodila sa 8 jezika, mada je znala i služila se sa 16, uprkos tome što u njeno vreme nije bilo audio diskova, Skajpa, kao ni škola za učenje stranih jezika.

Začudo, većinu jezika Lombova je savladala sasvim samostalno – iz udžbenika i književnih dela na jezicima koje je želela da nauči. Radila je po principu „potpunog utapanja u jezik“. Učila je gramatiku, paralelno  čitala originalne tekstove i pamtila fraze koje se najčešće koriste u govoru.

Kato Lomb je formulisala 10 jednostavnih, ali vrlo efikasnih pravila za učenje jezika i izložila ih u knjizi „Kako sam učila jezike“.

Ovo će biti zanimljivo svima koji uče neki strani jezik.

1. Morate svaki dan da se bavite jezikom. Isto je kao sa teretanom, ako želite jake mišiće, nema ništa bez redovnog vežbanja. Svakog dana izdvojite po 10-15 minuta za čitanje ili učenje novih rečenica.

2. Ako prebrzo gubite interes prema učenju jezika, nađite sopstveni sistem. Na primer, učite neko vreme pa onda slušate muziku ili krenete u šetnju.

3. Kontekst čini sve. Nemojte učiti odvojene reči, uvek ih pamtite u kontekstu. Na primer ako ste zapamtili izraz „strong wind“, jedna reč će uvek automatski podsećati na drugu.

4. Jako je korisno da pišete unapred spremne rečenice, a posle da ih maksimalno koristite u dijalozima.

5. Prevodite u mislima SVE što vidite – reklame, pesme, nazive novinskih članaka. Nije teško, a korisno je.

Foto: Shutterstock

6. Učenje napamet je jako korisno, ali morate biti sigurni da učite 100% ispravne rečenice. Ako niste sigurni, konsultujte se sa profesorom.

7. Sve spremne za dijalog rečenice pišite i pamtite u prvom licu. Na primer, „I am only pulling your leg“ (Samo te zadirkujem).

8. Ni jedan strani jezik ne možete naučiti u izolaciji, slušajući profesora i pišući vežbe. Gledajte filmove, čitajte knjige i novine, družite se sa stranim prijateljima na internetu. Kato Lomb je i sama počela da uči ruski jezik uz Gogoljeve „Mrtve duše“ i jednog zaista velikog rečnika.

9. Nemojte se plašiti greški, ali se plašite neispravljenih greški. Uvek sve proveravajte.

10. Budite sigurni da ćete uprkos svemu naučiti jezik.

Kada je 86-godišnja Kato Lomb srela svojeg prijatelja Stiva, koji je tada imao 54 godine, srdačno ga je pozdravila: „Stive, koliko si mlad! Koliko još jezika možeš da naučiš!“.

Gospođa Kato je postala inspiracija svima koji žele da uče nove jezike. Ipak, svi znamo da učenje novog jezika nije tako lako i da je pomoć stručnih lica neophodna. Ako se vratimo na stavku broj 6, videćemo da nas Kato savetuje da se konsultujemo sa profesorom, čime ćemo utvrditi ispravnost i otkloniti greške.

Ukoliko je i vama potrebna pomoć, od velike je važnosti znati i kome se možete obratiti. 

Foto: Kontext

Centar za strane jezike Kontext osnovan je 1991. godine sa željom da kreira okruženje koje omogućava bavljenje jezikom. Cilj postojanja Kontexta je da svojim polaznicima i saradnicima omogući učenje i podučavanje jezika, prevođenje, umetničko izražavanje, kao i da strani jezik postane deo svakodnevne kulture i da zadovolji komunikativne i delatne potrebe.

Osim podučavanja 29 stranih jezika, uspešno se bavimo i pripremom za polaganje međunarodnih ispita. Centar za strane jezike Kontext je srebrni partner Britanskog saveta za pripremu Cambridge ispita, kao i ovlašćeni ispitni centar Londonske privredne komore. Takođe, uspešni smo i u pripremi polaznika za Goethe sertifikate.

U Kontextu trenutno radi 40 profesora stranih jezika, među kojima su teacher trainer-i za engleski i nemački jezik, koji su ujedno stalni saradnici Britanskog saveta i Goethe Instituta.

Koristeći YouLearn platformu, kao online podršku učenju jezika, naši polaznici na bilo kom mestu mogu da unapređuju svoje znanje i razvijaju komunikativne sposobnosti.

I ovog semestra, Kontext organizuje upis na opšte i pripremne kurseve stranih jezika.

Prijava za kurs traje do 22.02.2020.

Zatvoreno za komentare.