Funkcionalnost ili estetika u malom stanu? Najčešće pitanje je da li da zadovoljimo jednu ili drugu potrebu. Gledano iz drugog ugla, ugla arhitekte i dizajnera enterijera - može se zadovoljiti i funkcionalnost i estetika! Mala kvadratura ne mora da znači i odsustvo lepog i vašeg ličnog pečata koji će se provući u tom malom prostoru ističući vašu estetiku. Tačno je da je mnogo teže organizovati i opremiti ovakav prostor nego komforniji i veći, ali pokušajte da preokrenete priču u svoju korist.
Za početak, nepotrebne stvari neće moći da nađu mesto u ovakvom prostoru, za razliku od velikih stanova sa mnogo mesta za odlaganje. Prostorno ste ograničeni pa u skladu sa tim razmišljajte samo o neophodnim stvarima koje će se naći u vašem domu.
Pre uređenja malih stanova veoma je važno da unapred isplanirate prostor. On najčešće neće biti jasno definisan zidovima, već podeljen ‘’nevidljivim linijama’’ na zone koje se mogu preklapati. Treba voditi računa da preklapanje zona bude u određenoj meri, inače će prostor delovati neuredno i haotično.Zona kuhinje i trpezarije se preklapaju jer se najčešće postavlja pult koji ima ulogu trpezarijskog stola i objedinjuje ih. Dnevni boravak predstavlja priču za sebe – definišu ga garnitura, tepih, tabure ili fotelja, tv komoda, klub sto itd. To je zaokružena priča kada je zona dnevnog boravka u pitanju i može sadržati i radni kutak, ako za to ima prostora. Radni sto je često sastavni deo TV komode kako bi fukcionalno i prostorno bile zadovoljene potrebe korisnika prostora.
Ukoliko nema pregradnih zidova ili (otvorenih) polica hodnik definišite tako što će prostor npr. biti u jednoj boji u odnosu na ostatak stana. Zatim u tom prostoru smestite komodu, cipelarnik, ogledalo, zidnu dekoraciju itd. Time zaokružite ovu jasnu sliku hodnika odnosno ulazne zone.
Investirajte u rasklopivi nameštaj ili onaj koji ima dvostruku namenu: mali trpezarijski sto koji se rasklapa; rasklopive ugaone garniture sa prostorom za odlaganje i prostorom za spavanje objedinjena pozicija radnog stola i tv komode itd.
Nekada vam se čini da potencijalnog prostora za odlaganje više nema, ali zaboravljate na skrivena mesta. Prostor ispod kreveta u koji možete ubaciti kutije za odlaganje (dostupne na našem tržištu). Razmišljajte horizontalno i vertikalno - uski a visoki prazni prostori pored vrata, u uglovima, mogu biti iskorišćeni za neke otvorene ili zatvorene police. Iskoristite prostor oko samih vrata i napravite policu za knjige oblika slova „П”.
Samo skladištenje stvari jako je važno kada nemamo puno prostora za to i kada imamo otvoreni pogled ka policama. Predvidite kutije ili korpe koje su donekle unifromisane i koje će ostaviti utisak urednosti. Sortirajte stvari a samo detalje i dekoraciju koja i čini vaš lični pečat istaknite.
Kada su zidovi i boje zidova u pitanju, uvek koristite svetlije tonove kako bi prostor učinili prozračnim i prijatnim, a akcenat možete staviti na segment prostora koji ćete obojiti tamnijim tonom. Još jedan trik koji vam može biti od pomoći, posebno u uskim hodnicima, je postavljanje velikih ogledala koja imaju ulogu vizuelnog proširivanja prostora i daju dubunu uskim hodnicima.
Celu sliku stana uvek čine detalji. Raznobojni jastuci, dekorativni predmeti na policama, slike i biljke predstavljaju vas i vaš stil koji preferirate. Igrajte se različitim teksturama kada je tkanina u pitanju - na neutralnu sofu dodajte raznobojne jastučiće, birajte drapere i tepihe koje pripadaju istom stilu itd.
Ne zaboravite i da redovno vraćate stvari na svoje mesto zato što se nered u ovakvom prostoru mnogo više uočava i kvari kompletnu sliku enterijera.
Kroz prethodne redove teksta videli ste da funkcionalnost i estetika ipak mogu da prate jedna drugu ako unapred planiramo ili zatražimo stručnu pomoć kada je projektovanje i dizajn enterijera u pitanju.