Pandemija koronavirusa pogubna je za ekonomiju i industriju, nekima je bila veoma stresna, ali je po svemu sudeći pogodna za brakove.
Foto:Shutterstock
Strani mediji navode da je u svetu zabeležena najniža stopa razvoda u poslednjih 50 godina.
- Na svakih 1.000 brakova, samo se 14,9 završilo razvodom, što je najniža stopa koju smo videli u poslednjih 50 godina. Čak je nešto niža nego 1970. godine, kada se 15 parova od njih 1.000 razvelo - navela je Vendi Vang, direktorka za istraživanja na Institutu za porodične studije.
Prema najnovijim podacima, srednje trajanje trenutnih brakova u svetu povećalo se skoro godinu dana u poslednjoj deceniji. Sa 19 godina u 2010. godini, trajanje prosečnog braka povećalo se na 19,8 godina u 2020. godini.
Iako je očekivano da pandemija nepovoljno utiče na brakove, obzirom na to da mnogim porodicama predstavlja emocionalne, fizičke i finansijske izazove, stručnjaci prognoziraju da će se pad stope razvoda ipak nastaviti i u 2021. godini.
Međutim, nije se samo broj razvoda smanjio, već i broj sklopljenih brakova od početka 2020. godine. Prema statistici, u 2020. godini na svakih 1.000 nevenčanih parova u svetu venčalo se samo njih 33 para.
- Razlog za drastično manji broj sklopljenih brakova je verovatno taj jer je "manji pritisak" okoline, a i pandemija je primorala mnoge parove da svoje svadbeno slavlje i venčanje odlože - tvrdi psiholog Barbara Grinberg.
Foto:Shutterstock
Zbog toga objašnjenje za smanjenje broja razvoda poslednjih godina psiholozi nalaze u činjenici da se i manji broj brakova sklapa jer ovakva vrsta "ugovora" nije više tako "popularna" među savremenim parovima.
Takođe, parovi i ako se odluče da stupe u bračnu zajednicu to čine u poznim godinama kada su već doneli čvrstu odluku, te je činjenica da su dobro razmislili možda upravo to ih sprečava da se kasnije razvedu.
A kada je reč o uticaju koronavirusa, psiholozi tvrde da pandemija nije jednako uticala na parove, te da je zaključavanje u karantin kod pojedinih samo pojačalo prelome u braku.
Ipak, pokazalo se da većina u ovakvim situacijama prolazi kroz "kulturni stres" i vreme koje provode s porodicom doživljavaju kao perod zbližavanja što potencijalno dovodi do pojačavanja intimnosti.