Nekada je vrlo popularno bilo nazvati neko jelo po slavnoj ličnosti. U prošlosti su ljudi slučajno izmišljali jela, ili u čast kraljeva, državnika ili poznate glumice.
Foto: Shutterstock
Francuski kuvar Žan Kornil je rekao da je davanje imena jelu po nekoj dami, iskreni kompliment.
Ovo su samo neka od jela koja su dobila imena po ljudima:
– Pica margarita je ime dobila po kraljici Margariti Savojskoj (1851–1926) i u znak sećanja na posetu Napulju. Osnova za testo, prelivena paradajzom, sirom i bosiljkom, dočarava boje italijanske zastave. Ipak, neki misle da je priča potpuno izmišljena.
– Mandarine klementine su ime dobile po francuskom monahu Pjeru Klementu Rodijeru, koji je krajem XIX veka živeo u Alžiru. Manastir je imao voćnjak i tu je otkrivena klementina – hibrid između mandarine i slatke pomorandže.
– Naćosi su ime dobili po Ignasiju Naćo Anaji, batleru u Viktorija klubu u Pijedras Negrasu u Meksiku. On ih je napravio za grupu supruga američkih vojnika koje su došle u posetu iz obližnjeg Fort Dankana. On je tortilje isekao na trouglove, potom ih je pržio i prelivao sirom i halapenjosom.
Foto: Shutterstock
– Cezar salata nije ime dobila po slavnom rimskom vojskovođi već po italijanskom imigrantu Cezaru Kardiniju koji je radio u hotelu “Cezar” u Tihuanu u Meksiku. Moguće je da je jelo stvorio i neko od njegovih saradnika.
– Čuveni odrezak stroganov je dobio ime po grofu Stroganovu. Jelo je nastalo u Rusiji u 19.veku i pravi se tako što se govedina kuva u sosu od pavlake i paprike. Bilo je veoma popularno u Kini, Japanu i SAD, sve do Hladnog rata. Onda je postalo veoma nepatriotski naručiti ovo jelo u restoranu.
– Godine 1899. jelo od ostriga preliveno herbi sosom dobilo je ime po Džonu D. Rokfeleru, tada najbogatijem čoveku u Americi. Stvorio ga je Džuls Alsijatore, sin osnivača čuvenog restorana “Entoni” u Nju Orleansu.
Foto: Shutterstock
– Đuzepe Ćiprijani, vlasnik čuvenog bara “Hari”, u Veneciji je 1950. godine napravio jelo kojem je dao ime karpaćo, po čuvenom slikaru Vitoriju Karpaću koji je bio poznat po upotrebi crvene boje u svojim delima. Đuzepe je odao počast i slikaru Đovaniju Beliniju nazvavši po njemu jedno piće.
– Ono što mi danas zovemo sendvičem, izum je Džona Montegjua iz Kenta u Engleskoj – četvrtog grofa od Sendviča.
– U Londonu je 2008. godine stvoren sufle koji je dobio ime po pokojnoj princezi Dajani.
– Čim je Donald Tramp pobedio na izborima u Americi 2016. godine, u Sloveniji, u rodnom mestu njegove supruge Melanije, Sevnici, lokalna poslastičarnica je napravila tortu koju je nazvala po njoj.